در حال بارگزاری ...

معرفی Gate های احراز هویت لاراول

توسط مصطفی مصطفایی
آخرین به روز رسانی شنبه 04 بهمن 1399

Gateهای (به فارسی: دروازه) لاراول (Laravel) یکی از کاربردی‌ترین و در عین‌حال مهم‌ترین بخش‌های این فریم‌ورک هستند و در این مطلب از لیداوب به صورت مختصر، آن‌ها را معرفی خواهیم کرد.

گیت‌ها یا همان دروازه‌های فریم‌ورک لاراول دارای مکانیسم بسیار ظریفی هستند که به واسطه آن، می‌توان از اجازه داشتن کاربرها برای پیاده‌سازی کارهای مختلف روی کدهای منبع، اطمینان پیدا کرد. همراه لیداوب باشید تا با این Gateها آشنا شوید.

تا پیش از عرضه نسخه ۵/۱ فریم‌ورک لاراول، توسعه‌دهندگان برای احراز هویت، از برخی پکیج‌های ACL (مثل Entrust یا  Sentinel) به همراه مکانیسم Middleware بهره می‌بردند. مشکل اصلی این کار، این بود که در این روش، مجوزهایی که شما به کاربران می‌دهید، تنها حکم پرچم دارند و این یعنی در برخی مواقع، مجوزها رمزگذاری نمی‌شوند.

مقالات مرتبط

نکته‌ای مهم در این بین وجود دارد؛ اول این‌که گیت‌ها در لاراول، چگونگی انجام مدل‌های مخصوص خودتان را برای شما تعریف نمی‌کنند و این کار به عهده خود شما است، در عوض این گیت‌ها، این آزادی را به شما می‌دهند که بتوانید به هر نحوی که دوست دارید، «مشخصات پیچیده» خود را بنویسید. شما حتی می‌توانید در کنار این گیت‌ها، از ACL هم بهره گیرید.

یک مثال کاربردی

همانطور که گفتیم، با استفاده از گیت‌ها به راحتی می‌توانید آزادی انجام کارهای زیادی را به دست آورده و در عین حال، وظایف افراد مختلف را از هم جدا کنید. در اینجا مثال نویسندگان و ویراستاران را در یک سایت برای شما آورده‌ایم: نوینسدگان می‌توانند پست‌هایشان را ساخته و فقط پست‌های خودشان را ویرایش کنند؛ در حالی که ویراستاران در کنار این‌که می‌توانند هر پستی را ویرایش کنند، توانایی انتشار مستقیم هر پستی در سایت را دارند.

دیدگاه ها

دیدگاه ها : 0


متاسفانه فقط اعضای سایت قادر به ثبت دیدگاه هستند

رایگان

اشتراک گذاری در
سورس خرید و فروش ارزهای دیجیتال
ثبت امتیاز
1.2 (5 رای)

   لطفا صبر کنید ...