در حال بارگزاری ...

استفاده از ویرایشگر Vi در لینوکس

php
توسط مریم مهربان
آخرین به روز رسانی یکشنبه 04 آبان 1399

Vi یکی از ویرایشگرهای قدرتمند فایل در لینوکس است. این ویرایشگر مبتنی بر صفحه کلید است و در نتیجه برای کار کردن با آن، باید ترکیب کلیدها و کاربرد آن‌ها را یاد بگیرید. در ادامه این مقاله در لیداوب،

Vi یکی از ویرایشگرهای قدرتمند فایل در لینوکس است. این ویرایشگر مبتنی بر صفحه کلید است و در نتیجه برای کار کردن با آن، باید ترکیب کلیدها و کاربرد آن‌ها را یاد بگیرید. در ادامه این مقاله در لیداوب، این ترکیب‌ها را با هم مرور می‌کنیم.


ایجاد یک فایل با ویرایشگر Vi

ابتدا لازم است که با این ویرایشگر یک فایل درست کنید. برای مثال، در کد زیر فایل file.txt با استفاده از دستور vi ایجاد شده است و متونی در آن نوشته شده که آن ها را با دستور cat نمایش دادیم.

[email protected]:~$ vi file.txt
[email protected]:~$ cat file.txt
This is a new text file created with the vi text editor.

Above this line, is a blank line.

Lets check out some of the other things we can do with the vi editor.
[email protected]:~$

حالت دستوری

نکته‌ای که باید در مورد Vi همیشه به خاطر داشته باشید، این است که این ویرایشگر، یک ویرایشگر مبتنی بر دستور است. به این معنی که شما برای اینکه فعالیتی در فایل انجام دهید، باید دستور متناظر با آن را وارد کنید.

حالت Insert

برای نوشتن در فایل با استفاده از ویرایشگر vi، نیاز دارید آن را به حالت insert ببرید. به این منظور، تنها کافی است که کلید i را فشار دهید و برای خارج شدن از این حالت، دکمه esc را فشار دهید.

جا به جا شدن در فایل با ویرایشگر vi

در ویرایشگر Vi، شما نمی‌توانید با تغییر ماوس خود، مکان خود را در فایل تغییر دهید. برای این کار، می‌توانید از دکمه‌های h ، j ،  k ، l استفاده کنید. h ، نشانگر ماوس را به سمت چپ حرکت می‌دهد. j آن را به سمت پایین می‌برد. k ، نشانگر را به سمت بالا تکان می‌دهد و در نهایت l آن را به سمت راست می‌برد. بنابراین، برای حرکت در کل فایل، می‌توانید از دکمه‌های بالا برای حرکت در چهار جهت استفاده کنید.

ویرایش فایل با استفاده از Vi

در این قسمت با دستوراتی برای کپی کردن و منتقل کردن محتویات کپی شده در نقاط دیگر فایل آشنا می‌شوید.

Register

Register در لینوکس مانند کلیپ بورد در ویندوز است. تنها نکته‌ای که باید در این باره بدانید، این است که محتویات کپی شده در رجیستر ذخیره می‌شود و سپس می‌توانید آن را به مکان موردنظر خود منتقل کنید.

yank

دستور yank در واقع متناظر با دستور copy در ویندوز است. برای کپی کردن خط فعلی از عبارت yy ، برای کپی یک کلمه از yw ، برای کپی یک کاراکتر از yl و برای کپی چند خط از عباراتی مانند nyy (n تعداد خطی است که می‌خواهید آن را کپی کنید) استفاده کنید.

این دستورات، محتوای انتخاب شده را در رجیستر قرار می‌دهد و سپس شما می‌توانید با وارد کردن p، این محتویات را در مکان دلخواه خود در فایل کپی کنید.

[email protected]:~$ cat file.txt
This is a new text file created with the vi text editor.
This is a new text file created with the vi text editor.
Above this line, is a blank line.
Above

Lets check out some of the other things we can do with the vi editor.

This is some text
which is broken across
multiple lines so
we can test the multi
line yank with something
like 6yy
This is some text
which is broken across
multiple lines so
we can test the multi
line yank with something
like 6yy
[email protected]:~$

حذف با ویرایشگر Vi

برای حذف باید از کاراکتر d استفاده کنید. برای حذف خط فعلی از yy ، حذف یک کاراکتر از yl ، حذف کلمه از yw و برای حذف چند خط می‌توانید از nyy (n تعداد خط)  استفاده کنید. عبارتی که آن را حذف می‌کنید در رجیستر قرار می‌گیرد و شما می‌توانید با دستور p آن را به مکان دلخواه خود منتقل کنید. در این صورت، استفاده از این دستور شبیه سازی دستور cut در ویندوز است.

جستجو در ویرایشگر Vi

برای جستجو در فایل، ابتدا کاراکتر  /  را تایپ کنید و پس از آن رشته موردنظر خود برای جستجو را وارد کنید. برای مثال، اگر به دنبال یافتن کاراکتر “a” هستید، عبارت “/a” را وارد کنید و سپس دکمه Enter را فشار دهید. با این کار، اولین کاراکتر a که پس از نشانگر ماوس شما در فایل وجود دارد، پیدا می‌شود. برای مشاهده سایر کاراکترهای a، می‌توانید دکمه n را فشار دهید و برای بازگشت به کاراکتر a که قبلا پیدا شده، دکمه N را تایپ کنید. برای جستجو عقبگرد، جستجو در فضاهای قبل از مکان فعلی نشانگر ماوس خود، به جای  /  از کاراکتر  ?  استفاده کنید.

حالت اجرا

برای خارج شدن از ویرایشگر یا / و ذخیره تغییرات، باید ویرایشگر را به حالت اجرا ببرید. به این منظور، کاراکتر : را تایپ کنید. پس از رفتن به این حالت، برای ذخیره تغییرات دکمه w را فشار دهید. برای ذخیره تغییرات و سپس خروج از ویرایشگر، عبارت  wq را وارد کنید و در نهایت برای خروج از ویرایشگر بدون ثبت تغییرات، عبارت q!  را وارد کنید.

خلاصه راهنمای ویرایشگر Vi

کاراکتر دستوری عملکرد
/

جستجوی یک رشته در فایل

?

برای جستجوی عقبگرد در فایل

n

در طول جستجو برای مشاهده رشته‌های بعدی که در طول جستجو پیدا شده‌اند

N

مشاهده رشته پیدا شده قبلی

h, j, k, l,

h برای حرکت به چپ، j به سمت پایین، k بالا و l  برای جا به جا شدن به سمت راست

i

رفتن به حالت insert

a

فعال کردن حالت insert بعد از کاراکتر فعلی

o

فعال کردن حالت insert برای خط بعد

 

 خارج شدن از حالت insert

cl, cw

تغییر یک حرف یا یک کلمه

dl, dw

حذف یک حرف یا کلمه

yl, yw

کپی کردن یک حرف یک یا کلمه

cc

تغییر یک خط

dd

حذف یک خط

yy

yank an entire line

p

put the contents of the register into the file

:e!

بازگشت به فایل اصلی

:wq or ZZ

ذخیره تغییرات و خارج شدن از ویرایشگر

:w!

نوشتن در فایل، حتی در حالتی که فایل تنها قابل خواندن است.

:q!

خارج شدن از ویرایشگر بدون ذخیره تغییرات

مطالعه مقالات بیشتر در لیداوب:

تا اینجا دستورات پایه برای کار با ویرایشگر Vi را آموختیم. پس از مسلط شدن به این مقدمات، می‌توانید به سراغ دستورات پیشرفته‌تری مانند ماکروها، فرمت متن، فرمت دهی کدهای برنامه نویسی و غیره بروید. در آموزش های بعدی، نکات بیشتری از این ویرایشگر را با هم یاد خواهیم گرفت. پس با ما در لیداوب همراه باشید.

دیدگاه ها

دیدگاه ها : 0


متاسفانه فقط اعضای سایت قادر به ثبت دیدگاه هستند

رایگان

اشتراک گذاری در
سورس خرید و فروش ارزهای دیجیتال
ثبت امتیاز
1.5 (2 رای)

   لطفا صبر کنید ...