چگونه بهترین استراتژی سئو را برای کسب و کار خود انتخاب کنیم؟

صاحبان وب سایت باید با توجه به هدفی که هر سایت دارد، برای آن یک استراتژی سئو تعیین کنند. اما بهترین هدف سئو برای هر کسب و کار چیست؟


هدف سئو برای صاحبان وب سایت این است که تلاش کنند تا به خاطر یک عبارت یا کلمه کلیدی که مرتبط با کسب و کار آنها است، در موتورهای جستجو جایگاه بهتری پیدا کنند. اما بعداً متوجه منافع دریافت ترافیک خام برای ایجاد برند می‌شوند. در این مطلب از زاویه دیگری به موضوع سئو نگاه خواهیم کرد و در مورد انتخاب هدف سئو با توجه به کسب و کارتان صحبت خواهیم کرد.

هدف سئو برای جذب ترافیک خام

بهینه‌سازی یک وب سایت برای موتورهای جستجو و ایجاد محتوای مرتبط به کلمات کلیدی که ترافیک مستقیم را به سایت شما می‌آورد که عموماً تبدیل به اشتراک محتوا و لینک دادن به مطالب شما خواهد شد. در ادامه افراد بیشتری محتوای شما را پیدا می‌کنند و از محتوایی که تولید کرده‌اید لذت خواهند برد. هزاران سایت در سطح وب وجود دارند که از این ترافیک برای تبلیغات و البته پول در آوردن استفاده کنند. از بنرهای تبلیغاتی تا بازاریابی اشتراکی محصولات، این صنعت بیش از ۲۵ میلیارد دلار ارزش دارد.

هدف سئو

چه موقع از آن استفاده می‌شود؟

وقتی قصد ندارید مستقیماً از طریق وب سایت خود درآمدزایی کنید، هدف سئو شما باید اینگونه باشد. منظور این است که دریافت ترافیک خام هنگامی کاربرد دارد که وب‌سایت شما صرفا یک وب سایت فروشگاهی نیست و در آن محصول یا سرویس خاصی را به فروش نمی‌رسانید.

هدف گذاری کلمات کلیدی

در اینجا کلمه کلیدی خاصی هدف‌گذاری نمی‌شود، بلکه محتوای با کیفیتی تولید می‌شود تا ترافیک بالایی جذب کند. به جای بهینه‌سازی منحصر به فرد روی یک سری کلمات کلیدی، تمرکز اینجا روی قابلیت دسترسی و جذب ترافیک بالا از کلمات کلیدی بلندتر است. هدف سئو در اینجا تلاش اصلی روی تولید محتوای با کیفیت متمرکز است و بهینه‌سازی برای کلمات کلیدی در رده دوم اهمیت قرار دارد.

ایجاد و بهینه‌سازی صفحات و محتوا

در هدف گذاری سئو، ایجاد یک ساختار سطحی و قابل دسترسی از لینک‌ها برای ایندکس شدن محتوای شما ضروری است. در ادامه یک ساختار مناسب اطلاعاتی و دسته‌بندی همراه با جزئیات زیاد می‌تواند بهترین استراتژی شما باشد. همین‌طور باید روی سئوی داخلی مثل تیترها، سرتیترها و لینک‌گذاری داخلی تمرکز کنید. مقالات باید به راحتی قابل اشتراک‌گذاری باشند.

هدف سئو برای فروشگاه‌های اینترنتی یا E-Commerce

هدف سئو

یکی از مستقیم‌ترین روش‌های درآمدزایی از ترافیک، سئو برای افزایش فروش فروشگاه‌های اینترنتی است. ترافیک به دست آمده از موتورهای جستجو جز با کیفیت‌ترین منابع موجود در وب است چرا که کاربر با هدف خاصی جستجو را انجام داده است و زمانی که این هدف با یک محصول یا برند مورد نظر تطبیق داشته باشد نرخ تبدیل بالایی خواهد داشت. با توجه به حجم عظیم پولی که در سطح وب در حال جریان است جای تعجب ندارد که رقابت در سطح فروشگاه‌های اینترنتی برای سئو بسیار شدید باشد.

چه موقع از آن استفاده می‌شود؟

زمانی که محصول یا خدمتی برای فروش مستقیم دارید. شما می‌توانید خیلی راحت و با یک هدف سئو درست، از طریق تولید محتوا یا هر استراتژی دیگری فروش محصول خود را بالا ببرید.

هدف گذاری کلمات کلیدی

تبلیغات کلیکی یکی از بهترین روش‌ها برای تشخیص نرخ بازگشت کلمات کلیدی هدف است. این کلماتی را که ترافیک و نرخ تبدیل بالایی دارند، پیدا کنید. کلمات کلیدی که شامل نام برند و محصول هستند، معمولا نرخ تبدیل بالایی دارند و این منجر به افزایش نرخ کلیک سایت شما می‌شود.

ایجاد و بهینه‌سازی صفحات و محتوا

به یاد داشته باشید که شما نیاز به ایجاد لینک سازی خوب چه داخلی و خارجی دارید تا بتوانید در میان رقبا، خودی نشان بدهید.

هدف گذاری سئو برای برندسازی

هدف سئو

سئو برای برندسازی از محبوبیت زیادی برخوردار نیست. وبلاگ‌نویس‌ها، شبکه‌های اجتماعی، تولید‌کنندگان محتوا، سایت‌های خبری و ناشران زیادی هستند که علاقه دارند در نتایج جستجو، برندها حضور قدرتمندی داشته باشد. فرایند انجام آن ساده است، درست مثل تبلیغات سنتی فقط باید وب سایت در نتایج جستجوی مختلف دیده شود تا علاوه بر بالا رفتن ترافیک، اثر مثبت روی شناسایی برند وب سایت هم داشته باشد.

چه موقع از آن استفاده می‌شود؟

وقتی کسب و کاری دارید که تمرکزش بیشتر از اینکه روی دریافت ترافیک مستقیم باشد قصد جلب توجه بازار را داشته باشد. این بیشتر برای شبکه‌های اجتماعی جدید، وبلاگ‌ها و شرکت‌هایی است که نیاز به جذب افراد جدید دارند.

هدف گذاری کلمات کلیدی

از آنجایی که هدف جذب ترافیک خام است، تمرکز روی کلمه کلیدی چندان ضروی نیست. شما احتمالاً چندین صفحه اصلی دارید که ترافیک بالایی جذب می‌کنند اما جذب ترافیک با کلمات کلیدی بلند کار راحت‌تری برای شما خواهد بود و نیاز به تلاش کمتری هم دارد. کلمات کلیدی را انتخاب کنید که ترافیک می‌آورند در ضمن نام برند و سایت خود را هم فراموش نکنید.

ایجاد و بهینه‌سازی صفحات و محتوا

همان اصولی که برای ترافیک خام به آن اشاره شد برای اینجا نیز صدق می‌کند. سایت را قابل دسترس کنید و ساختار لینک خوبی را ایجاد کنید. همچنین روی ساخت لینک از وب سایت‌های با رتبه بالا و قدرت دامنه بالا هم تمرکز کنید.

سئو برای بازاریابی مستقیم و جذب سرنخ یا لید

سئو مارکتینگ

هر چند این نوع هدف سئو نسبت به فروشگاه‌های اینترنتی از ارزش کمتری برخوردار است، اما برای ایجاد مشتری و درآمد مهم است. میلیون‌ها جستجو وجود دارد که نیت خرید در آن‌ها اقتصادی است، اما لزوما خرید به صورت آنلاین انجام نمی‌شود. به عنوان مثال جستجو برای مشاوره حقوقی، عقد قراردادها و درخواست وام ممکن است به صورت آنلاین عملی نشود، اما شما می‌توانید مشتریان خود را از طریق اینترنت و محتوای خوب پیدا کنید.

چه موقع از آن استفاده می‌شود؟

وقتی محصولی دارید که به صورت آنلاین قابلیت فروش ندارد اما تلاش دارید تا توجه مخاطب را برای تماس مستقیم از طریق وب جلب کنید.

هدف گذاری کلمات کلیدی

کلماتی را انتخاب کنید که نرخ تبدیل بالایی دارند، ترافیک مناسبی تولید می‌کنند و امتحان خود را در تبلیغات کلیکی پس داده‌اند.

ایجاد و بهینه‌سازی صفحات و محتوا

شاید تصور کنید نسبت به فروشگاه‌های اینترنتی کار با آنها آسان‌تر است، اما در این مدل هدف سئو هم چالش‌های فراوانی وجود دارد. شما نیاز به بهینه‌سازی و همین‌طور لینک سازی مستقیم برای عبارت‌های کلیدی دارید.

سئو برای مدیریت شهرت و اعتبار

هدف سئو

این نوع سئو برای افراد و شرکت‌هایی است که در موتورهای جستجو با نقدهای منفی از خود مواجه می‌شوند و قصد دارند تصویر بهتری از برند خود ایجاد کنند. سئو در این زمینه با خلق محتوا و ارتقای آن از طریق لینک سازی عمل می‌کند. با اینکه این یکی از مشکل‌ترین انواع سئو است اما تقاضای بالا و رقبای زیادی برای آن وجود دارد.

چه موقع از آن استفاده می‌شود؟

اگر قصد دارید تا از حضور نتایج منفی در صفحه اول جستجو جلوگیری کنید یا نتایجی که هم اکنون در صفحه اول گوگل قرار دارند را به صفحه دوم ببرید.

هدف گذاری کلمات کلیدی

انتخاب کلمه کلیدی در این مورد خیلی آسان است. ترکیبی از اسم برند خود و مشتقات آن را به کار می‌برید. می‌توانید از ابزارهای جستجو کلمات کلیدی هم استفاده کنید تا چیزی از قلم نیافتد.

ایجاد و بهینه‌سازی صفحات و محتوا

در این نوع سئو شما باید عملیات بهینه‌سازی را روی دامنه‌های مختلفی انجام بدهید. شبکه‌های اجتماعی، سایت‌های خبری و البته لینک‌گذاری در وبسایت‌هایی که مالکیت آن‌ها به عهده شما است. از آنجایی که گوگل تلاش می‌کند تا نتایج را متفاوت نگه دارد شما باید تلاش زیادی بکنید تا نتایج منفی را عقب برانید.

هدف سئو برای تاثیر روی افکار جامعه

هدف سئو

برای افرادی که قصد دارند تا نظرات افراد را نسبت به یک موضوع خاص تغییر دهند، سئو و یک هدفگذاری صحیح، می‌تواند ابزار بسیار مفیدی باشد. با ایجاد و ارتقای محتوای مرتبط با موضوع، می‌توانید روی افرادی که به دنبال این اطلاعات می‌گردند، تاثیرگذار باشید. گروه‌‌ها و احزاب سیاسی در میان افرادی قرار دارند که به دنبال استفاده از این نوع هدف سئو هستند. البته می‌توان از آن برای هر نوع نظریه‌ یا تئوری هم استفاده کرد.

چه موقع از آن استفاده می‌شود؟

وقتی قصد دارید تا نظرات دیگران را تغییر بدهید و روی تصمیم‌گیری‌ آن‌ها تاثیر بگذارید.

هدف گذاری کلمات کلیدی

پاسخ به این سوال دشوار است اما اگر با موضوع مد نظر آشنایی داشته باشید، پیدا کردن آن چندان مشکل نیست.

ایجاد و بهینه‌سازی صفحات و محتوا

این یک نوع سئو کلاسیک اما کمی پیچیده است، چرا که شما درگیر یک مبارزه ایدئولوژیک در موتورهای جستجو هستید. البته احتمال دارد همراهانی نیز در این نبرد داشته باشید. بهتر است از لینک دادن به آن‌ها دریغ نکنید.

انتخاب بهترین هدف سئو برای کسب و کار شما

قبل از انتخاب یک استراتژی بلند مدت سئو باید به دقت اثر هر کدام از این هدف‌ها را در نظر بگیرید. انرژی و زمان خود را روی یک هدف سئو قرار بدهید. از خودتان بپرسید که چه چیزی نیاز دارید و این سوالات را از خود بپرسید:

  • آیا شرکت نیاز به فروش و ترافیک مستقیم یا برندسازی یا ترکیبی از هر دو دارد؟
  • آیا افراد تاثیرگذاری وجود دارند که شما تلاش می‌کنید پیام خود را به آنها برسانید؟
  • آیا شرکت و برند شما در معرض خطر محتوای منفی قرار دارد که باید کنترل شود؟
  • آیا محصول یا خدمتی دارید که مستقیم از طریق وب به فروش برسد یا اینکه نیاز به دریافت سرنخ‌هایی از طرف مشتری دارید؟

وقتی به این سوال‌ها جواب دادید می‌توانید با اهداف درست سراغ سئو بروید. یادتان باشد انتخاب هدف سئو را با دقت انجام بدهید و بدانید باید چه انتظاری از استراتژی خود داشته باشید. همیشه برای پیگیری روند پیشرفت از ابزارهای گوگل مثل گوگل وب مستر یا گوگل آنالیتیکس استفاده کنید. همچنین می‌توانید با دنبال کردن مقالات سئو در لیداوب، با مفاهیم مختلف بازاریابی محتوا و دیجیتال مارکتینگ آشنا شوید تا بتوانید در مسیر پیشبرد استراتژی خود، قوی‌تر عمل کنید.