تاثیر تبلیغات متنی گسترده گوگل بر CTR

در این مقاله از لیداوب به تاثیر تبلیغات متنی گسترده گوگل بر CTR یا میزان کلیک بر تبلیغات خواهیم پرداخت.


تبلیغات جستجوی واکنشگرا (RSA) به تبلیغ کنندگان این امکان را می‌دهد تا پانزده تیتر و چهار توصیف را در اختیار گوگل گذاشته و گوگل آن را با هم ادغام کرده و بهترین ترکیب را برای تبلیغ انتخاب کند. در فرمت جدید تبلیغات، تبلیغ کنندگان به جای دو تیتر می‌توانند ۳ تیتر داشته باشند و توصیفات آن‌ها به جای ۸۰ کاراکتر می‌تواند ۹۰ کاراکتر باشد. گوگل اخیرا اعلام کرد که توسعه فرمت RSA به زودی انجام می‌شود. بحث بر سر این است که آیا RSA می‌تواند تاثیر معناداری بر میزان کلیک تبلیغات متنی (CTR) در گوگل داشته باشد اما در مورد تبلیغات متنی گسترده (ETA) گمان می‌شد که در بحث پرداخت به ازای کلیک، طوفان به پا می‌کند. این تغییرات ایجاد شده شامل موارد زیر است:

- از یک تیتر ۲۵ کاراکتری به دو تیتر ۳۰ کاراکتری

- از دو خط توصیف ۳۵ کاراکتری به یک خط کامل توصیف ۸۰ کاراکتری

- ورود دستی URL به وارد کردن خودکار URL و چک کردن صحت آن

نتایج نشان می‌دهد که علی رغم توقعات بلند پروازانه از بازاریابان و گوگل، از زمانی که تبلیغات متن گسترده به فرمت استاندارد تبلیغات تبدیل شده است، تاثیری که پیش‌بینی می‌شد  ایجاد شود، ایجاد نشده است. در واقع، هیچ علامتی که نشان دهد این روش بهبودی در CTR ایجاد کرده است وجود ندارد.

ETA از اوایل سال ۲۰۱۶ وارد فاز آزمایشی خود شد و تبلیغ کنندگان می‌توانستند تبلیغات استاندارد یا متنی گسترده را انتخاب کنند. از ۳۱ ژانویه ۲۰۱۷ فقط تبلیغات متنی گسترده می‌توانست بارگذاری شود. بررسی CTR تبلیغات متنی غیر برندها که در بالای صفحه Google.com نمایش داده می‌شود، گواه این است که CTR از یک ماه با ماه دیگر کاملا متفاوت است. یعنی هیچ بهبود معنادار و پایداری از سال ۲۰۱۵ ایجاد نشده است که نشان دهنده تاثیر ETA باشد:

تاثیر تبلیغات متنی گسترده گوگل بر CTR

مواردی وجود دارد که در مورد این نمودار می‌توان ذکر کرد. اول این که برخی تغییرات در صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERP) وجود دارد که مستقیما بر CTR تاثیر گذاشته و در کاهش هرگونه بهبود در CTR تبلیغات متنی به عنوان نتیجه‌ای از ETA نقش داشته باشد. برای مثال، شما شاهد کاهش CTR تبیلغات تلفنی از اواسط سال ۲۰۱۵ هستید که مستقیما به افزودن تبلیغ متنی سوم در بالای لینک‌های ارگانیک در تلفن‌ها ارتباط دارد. گر چه این تغییر هم‌راستا به تاریخچه تغییرات ETA نیست اما نشان می‌دهد CTR چگونه می‌تواند با تغییر ظاهر و آرایش تبلیغ، تحت تاثیر قرار بگیرد.

تغییر دیگری که رخ داده است افزایش ثابت Google Shopping طی چند سال گذشته است. حداقل مقداری از این رشد، حاصل نادیده گرفتن تبلیغات متنی است که در برخی از طراحی‌های تبلیغاتی Shopping به پایین رفته فرستاده شده‌اند:

تاثیر تبلیغات متنی گسترده گوگل بر CTR

مطالعه بیشتر:

وقتی ETA فرمت استاندارد تبلیغات شد باید کمی انتظار پیشرفت در CTR را می‌داشتیم اما هیچگونه شواهدی مبنی بر بهبود وجود ندارد. صرف نظر از تغییرات SERP، مورد دیگری که باید در نظر بگیریم این است که CTR مستقیما تحت تاثیر میانگین جایگاه تبلیغ کننده است که می‌تواند به مرور زمان تغییر کند. این در مورد استراتژی تبلیغ کننده هم صدق می‌کند.

تبلیغ کنندگانی که مورد مطالعه قرار گرفتند مشتریان طولانی مدتی بودند که استراتژی خود را طی چند سال گذشته تغییر چشمگیری نداده بودند. ارقام براساس میانگین است تا تاثیر تغییرات کوتاه مدت مانند تعطیلات محدود شود. هیچ نمونه‌ای بی نقص نیست اما هیچ دلیل آشکاری هم وجود ندارد که چرا نمونه به کار رفته در اینجا، رشد در CTR حاصل از ETA را به مرور زمان از دست می‌دهد. با نگاهی به تبلیغات ETA و معمولی متوجه تفاوت اندکی در CTR برای تبلیغات متنی بالای صفحه شدیم:

تاثیر تبلیغات متنی گسترده گوگل بر CTR

مطالعه مقالات مرتبط:

بررسی برخی از تبلیغات پولی در دراز مدت نشان می‌دهند که تفاوت کمی میان ETA و تبلیغات استاندارد وجود دارد. دلیل آن هم می‌تواند این باشد که افزودن کاراکتر خیلی باعث جذب کلیک در تبلیغات بالای صفحه نمی‌‌شود و نمی‌توان آن را عامل چشمگیری در برتری ETA به تبلیغات استاندارد دانست.

برای یادگیری هر چه سریع‌تر  سئو و بالا بردن رتبه وب سایت خود در گوگل، می‌توانید مقالات آموزش سئو در لیداوب را مطالعه نمایید.