چگونگی توانمند سازی حافظه کش مرورگر

وقتی کاربری از یک صفحه وب بازدید می‌کند، حافظه کش مرورگر فایل‌های منبع صفحات وب را بر روی یک کامپیوتر لوکال (Local) ذخیره می‌کند.


توانمند سازی حافظه کش مرورگر یعنی زمانی که یک وب مستر به مرورگرها دستورالعمل میدهد که به منابع چگونه رسیدگی شود. وقتی یک مرورگر وب، صفحات وب‌ سایت ما را نمایش می‌دهد، باید آیتم‌های زیادی مانند لوگو، فایل CSS و دیگر منابع را هم بارگزاری کند. آنچه که حافظه کش مرورگر انجام می‌دهد «به یاد آوری یا به خاطر سپردن» منابعی است که مرورگر قبلا بارگزاری کرده است. وقتی کاربری به صفحه دیگری از وب‌ سایت شما می‌رود، لوگو، فایل‌های CSS و غیره نیازی به بارگزاری مجدد ندارند. به همین دلیل است که اولین بازدید از یک وب‌ سایت زمان طولانی‌تری از بازدیدهای بعدی دارد.

وقتی شما به توانمند سازی حافظه کش مرورگر می‌پردازید، فایل‌های صفحات وب شما در کش مرورگر ذخیره خواهند شد. صفحات شما برای بازدیدهای بعدی بسیار سریع‌تر بارگزاری شده و صفحات دیگری هم که همان منابع را به اشتراک گذاشته‌اند با سرعت بیشتری بارگزاری می‌شوند. اگر سرعت صفحات وب سایت خود را تست کرده‌اید و به این نتیجه رسیده‌اید که حافظه کش مرورگر شما نیاز به بهبود دارد پس با ادامه مقاله همراه لیداوب باشید.

چگونگی توانمند سازی حافظه کش مرورگر

حافظه کش مرورگر

۱. عنوان درخواست منابع را برای استفاده از کش تغییر دهید

۲. استراتژی کش خود را بهینه سازی کنید

برای بیشتر افراد، روش فعال سازی کش این است که مقداری کد به یک فایل به نام htaccess. بر روی هاست یا سرور وب خود اضافه کنند. این یعنی باید به بخش مدیریت فایل (file manager) بر روی هاست یا هر جایی که برای افزودن و آپلود فایل مراجعه می‌شود، برویم. فایل htaccess. بسیاری از موارد مهم را برای سایت شما کنترل می‌کند.

تنظیم حافظه کش مرورگر در فایل htaccess.

کد زیر به مرورگرها می‌گوید که چه چیزی را کش کرده و چه مدت آن را به خاطر بسپارند. این کد باید به بالاترین قسمت فایل htaccess. اضافه شود. فایل را ذخیره کرده و صفحه وب خود را refresh کنید.

## EXPIRES CACHING ##
<IfModule mod_expires.c>
ExpiresActive On
ExpiresByType image/jpg "access 1 year"
ExpiresByType image/jpeg "access 1 year"
ExpiresByType image/gif "access 1 year"
ExpiresByType image/png "access 1 year"
ExpiresByType text/css "access 1 month"
ExpiresByType text/html "access 1 month"
ExpiresByType application/pdf "access 1 month"
ExpiresByType text/x-javascript "access 1 month"
ExpiresByType application/x-shockwave-flash "access 1 month"
ExpiresByType image/x-icon "access 1 year"
ExpiresDefault "access 1 month"
</IfModule>
## EXPIRES CACHING ##

تنظیم زمان ‌های کش مختلف برای انواع فایل‌ ها

همانطور که در کد بالا مشاهده می‌کنید، دوره‌های زمانی مانند «یک سال» یا «یک ماه» وجود دارند. این زمان‌ها مربوط به انواع فایل‌های مختلف است. مثلا کد بالا می‌گوید که فایل jpg. باید به مدت یک سال در حافظه کش مرورگر باقی بماند. اگر می‌خواهید این مدت زمان را برای فایل‌های تصویر تغییر داده و آن را به یک ماه تنظیم کنید، باید "1 year" را با "1 month" جایگزین کنید. مقادیر بالا برای بیشتر وب‌ سایت‌ها و وبلاگ‌ها کاملا بهینه سازی شده است.

مطالعه بیشتر در لیداوب:

روش کش جایگزین برای htaccess.

متد بالا "Expire" یا انقضا نام دارد و برای بیشتر افرادی که از htaccess. استفاده می‌کنند، کاربرد دارد. بنابراین، کار کش کردن را برای وب‌ سایت افراد مبتدی انجام می‌دهد. پس از آن که کمی با حافظه کش آشنا شدید، می‌توانید از Cache Control استفاده کنید که متد دیگری برای کش کردن بوده و گزینه‌های بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهد. مثلا ممکن است روش Expire برای سرور شما کارایی نداشته باشد در این صورت می‌توانید از روش Cache Control استفاده کنید.

روش Cache Control به ما این امکان را می‌دهد تا کنترل بیشتری روی حافظه کش مرورگر خود داشته باشیم و بسیاری از افراد استفاده از این روش را ساده می‌دانند. نمونه ای از استفاده از این روش را در فایل htaccess. مشاهده می‌کنید:

# 1 Month for most static assets
<filesMatch ".(css|jpg|jpeg|png|gif|js|ico)$">
Header set Cache-Control "max-age=2592000, public"
</filesMatch>

کد بالا یک عنوان cache control را با توجه به نوع فایل تعیین می‌کند. اگر می‌‌خواهید روش کار cache control را بدانید، بهتر است کد بالا را به صورت خط به خط بررسی کنیم:

# 1 Month for most static assets

خط بالا فقط یک یادآوری است و کاری جز یادآوری کاری که انجام می‌دهیم، نمی‌کند. فایل htaccess. خطوطی که با کاراکتر # شروع شده باشند را نادیده می‌گیرد. استفاده از این یادآوری توصیه می‌شود چون به مرور که روش کش شما رشد کند، مجموعه‌های مختلفی از این را خواهید داشت.

<filesMatch ".(css|jpg|jpeg|png|gif|js|ico)$">

خط بالا می‌گوید که «اگر فایل یکی از این نوع فایل‌ها باشد، در این صورت باید با آن کاری انجام دهیم...». بخش مهم این خط توجه به این نکته است که انواع مختلفی از فایل‌های لیست شده (css, js, jpeg, png و غیره) وجود دارد و اینکه دستورالعمل‌های کش کردن برای این نوع فایل‌ها اعمال خواهند شد. به عنوان مثال، اگر نخواهید که فایل‌های jpg شما برای مدت زمانی کش شوند، می‌توانید jpg را از این خط حذف کنید یا اگر بخواهید فایل‌های HTML را هم اضافه کنید تنها کافی است HTML را به این خط اضافه کنید.

Header set Cache-Control "max-age=2592000, public"

خط بالا جایی است که عناوین واقعی وارد شده و مقادیر مشخص می‌شوند:

- بخش “header set cache-control” یک عنوان مشخص می‌کند

- بخش “max-age=2592000”با استفاده از ثانیه‌ها عنوان می‌کند که این فایل چه مدت در حافظه کش باقی بماند. در این مورد، ما یک ماه را تعیین کردهایم که برابر با ۲۵۹۲۰۰۰ ثانیه است.

- بخش “public” عنوان می‌کند که این فایل عمومی است.

</filesMatch>

خط بالا هم فرمان را بسته و کد را به پایان می‌رساند.

موضوعات رایج در کش کردن

اگر تعیین کرده باشید که HTML و تصاویر به مدت یک سال یا یک دوره زمانی طولانی دیگر در حافظه کش باقی بمانند، به یاد داشته باشید که این می‌تواند به آن معنا باشد که اگر شما تغییری در صفحات خود ایجاد کنید توسط تمامی کاربران مشاهده نخواهد شد. چون کاربران به جای مشاهده فایل‌های جدید، فایل‌های کش شده قبلی را می‌بینند.

دریافت یک منبع فایلی جدید (نه کش شده) با قرار دادن یک نام منحصر به فرد امکان پذیر است. مثلا اگر فایل css شما “main.css” نام دارد میتوانید آن را “main_1.css” نام گذاری کنید. دفعه بعدی که آن را تغییر دادید می‌توانید آن را “main_2.css” نام گذاری کنید. این روش برای فایلهایی مفید است که به طور مرتب تغییر می‌یابند.

آموزش‌های بیشتر در لیداوب:

می‌توانید مقالات تخصصی طراحی سایت و سئو را در کتابخانه آنلاین لیداوب دنبال کنید.