تکنیک‌های پیشرفته برای عیب یابی در PHP

عیب‌یابی (Debugging) قسمت ضروری در مراحل پیشرفت یک توسعه‌ دهنده است. همه‌ی ما با برنامه‌ عیب‌یابی Xdebug آشنا هستیم، اما تعداد کمی ابزار عیب‌یابی هم هستند که می‌توانیم در کار از آنها استفاده کنیم. نشستی که تحت عنوان «تکنیک‌های پیشرفته‌ی عیب‌یابی برای j» توسط پاتریک آلرت برگزار شد، بسیار مورد استقبال قرار گرفت. در این مقاله از لیداوب نکته‌های مهمی که در این نشست گفته شد را بیان می‌کنیم.

این نشست با روش عیب‌یابی "Rubber duck" شروع شد، که شامل یک کد توضیحی برنامه‌ نویسی برای رابر‌داک است. در نتیجه‌ی توضیح دادن این مشکلات با توجه به «رابر داک»، برنامه‌ نویس مجبور می‌شود که مشکل یا مشکلات را، به‌ صورت کلی و در چشم‌انداز وسیع‌تری ببیند.

رابرداک

مقاله مرتبط:

در‌ادامه لیست ابزرهایی که برای عیب‌یابی و نظارت در این نشست مطرح شد، آمده است:

Phpdbg

این عیب‌یاب قدرتمند بومی و تعاملی، به صورت پیش‌فرض همراه PHP 5.6 است. این ابزار یک رابط خط فرمان است که به برنامه‌نویس اجازه می‌دهد از نقاط توقف برای عیب‌یابی درون کد استفاده کند. همچنین این ابزار دسترسی آسانی را توسط ارزیابی به PHP فراهم‌ می‌کند.

Strace

ابزار تشخیص و عیب‌یابی که برای استفاده در حد سیستم مناسب است. این ابزار برای ردیابی هر تماس یا سیگنالی که توسط یک برنامه اجرا‌ می‌شود و در برنامه‌های عیب‌یابی که در آن منبع به‌ درستی در دسترس نیست، مناسب است.

Itrace

یک ردیاب تارخچه تماس است که برای ردیابی هر تاریخچه در یک برنامه استفاده می‌شود. تارخچه تماس‌های پویا که توسط یک سری مراحل ایجاد‌شده همگی متوقف‌شده و ضبط می‌شوند.

Inotify

 API، یک مکانیزم اعلانات فایل‌های سیستمی محلی لینوکس ایجاد می‌کند که برای نظارت بر فایل‌های تکی یا مسیرهای مشخص استفاده می‌شود.

MySQL Proxy

برنامه‌ای‌ است که بین کاربر و سرور MySQL قرار‌ می‌گیرد و برای نظارت، آنالیز یا حتی تبدیل ارتباطات آنی به عیب‌یاب SQL و رفع مشکل است. همچنین به کاربر اجازه می‌دهد پیکربندی شخصی درون Lua اسکریپت ایجاد کند. 

Nethogs

این ابزار شبیه به فرمان بالاست با این تفاوت که برای نظارت پهنای‌باند شبکه استفاده می‌شود. این ابزار، پهنای باند را گروه‌بندی می‌کند تا عواملی که باعث کندی پهنای باند می‌شوند را شناسایی کند.

Wireshark

یک تحلیل‌گر پروتکل شبکه‌ای که به طور کلی هدف آن نظارت و آنالیز ترافیک شبکه است. این ابزار شبیه به tcpdump است و یک رابط کاربری با قابلیت مرتب‌سازی و فیلترکردن دارد. علاوه براین Wireshark یک پشتیبانی عالی برای متخصصان سفارشی، برای آنالیز پروتکل‌های سفارشی دارد.

این‌که با همچین ابزار قدرتمندی برای عیب‌یابی، و تکنیک‌هایی که هر توسعه‌ دهنده‌ای بتواند استفاده کند آشنا بشویم، کاملا تازگی دارد. این ابزار برای هر توسعه‌دهنده‌ای که به دنبال بهینه‌سازی مراحل عیب‌یابی است ارزشمند است ولی وقتی ارزشمندتر می‌شود که پروژه‌ها پیچیده‌تر باشند.

برچسب ها