در حال بارگزاری ...

قدرت صفحه چیست و چگونه به رتبه در نتایج جستجو امتیاز می دهد؟

توسط مژده شاه نعمت الهی
آخرین به روز رسانی جمعه 04 مهر 1399

قدرت صفحه یکی از امتیازهایی است که ابزارهای تحلیل سئو، برای نشان دادن رتبه یک صفحه خاص از وب سایت در نتایج جستجو به کار می‌برند.  قدرت صفحه (Page Authority) یکی دیگر از ابزار رت

قدرت صفحه یکی از امتیازهایی است که ابزارهای تحلیل سئو، برای نشان دادن رتبه یک صفحه خاص از وب سایت در نتایج جستجو به کار می‌برند. 


قدرت صفحه (Page Authority) یکی دیگر از ابزار رتبه‌بندی در موتورهای جستجو است که توسط شرکت MOZ برای پیش‌بینی رتبه یک صفحه خاص در موتورهای جستجو (SERP) توسعه یافته است. امتیاز قدرت صفحه عددی بین ۱ تا ۱۰۰ است که هر چه مقدار آن بیشتر باشد، نشان‌دهنده قابلیت بیشتر آن صفحه، برای به دست آوردن رتبه‌های بهتر در نتایج جستجو است.

قدرت صفحه بر پایه اطلاعاتی که از ابزار آنالیز سئوی  Mozscape web index می‌گیرد عمل می‌کند. این اطللاعات شامل تعداد لینک‌ها، MozTrust ،MozRank و سایر فاکتورهایی است که از Moz برای تحلیل اطلاعات سئو از آن استفاده می‌کند. قدرت صفحه، مثل قدرت دامنه به عنوان یک هوش مصنوعی با مکانیسم خودکار یادگیری و تحلیل، برای شناسایی الگوریتم‌ها عمل می‌کند. از تحلیل این الگوریتم‌های پیچیده که بیشترین شباهت ساختاری را با الگوریتم‌های به کار رفته در موتورهای جستجو دارند، امتیاز قدرت صفحه به دست می‌آید.

محاسبه امتیاز قدرت صفحه

امتیاز قدرت صفحه

ابزارهای Moz برای امتیاز دامنه، یک محدوده صد امتیازی را در نظر می‌گیرند. امتیاز قدرت صفحه هم مثل امتیاز قدرت دامنه، از مقادیر پایین بهتر و بیشتر رشد می‌کند و افزایش امتیاز در شرایطی که امتیاز صفحه ۷۰ است، از زمانی‌که امتیاز صفحه ۳۰ است کاری دشوارتر است. با توجه به به روز رسانی مداوم الگوریتم‌های Moz ممکن است پس از هر بازه زمانی امتیاز قدرت صفحات وب‌سایت شما تغییر کند؛ که این تغییر الزاما به معنی تغییرات ایجاد شده در اطلاعات وب‌سایت شما نیست. یعنی ممکن است در به روز رسانی‌های بعدی Moz اهمیت یک فاکتور نسبت به نسخه قبل، بیشتر یا کمتر شود.

امتیاز خوب برای قدرت صفحه

وقتی درباره نتایج جستجو تحقیق می‌کنید و می‌خواهید بدانید کدام صفحات، قدرت بیشتری دارند و لینک‌های مهم‌تری در خود جا داده‌اند، نمی‌توانید امتیاز مطلقی مثل نمره یک امتحان به آن‌ها بدهید. بلکه باید صفحات را با هم مقایسه کنید. این دقیقا همان کاری است که موتورهای جستجو و ابزارهای تحلیل سئو در Moz انجام می‌دهند. نحوه محاسبه امتیاز قدرت صفحه، یک معیار نسبی است به همین دلیل نمی‌توان امتیاز خوب یا بد برای قدرت صفحه تعیین کرد. امتیاز قدرت صفحه، پیش‌بینی می‌کند که این صفحه خاص از وب‌سایت، نصب به صفحاتی با اطلاعات مشابه، چه رتبه‌ای در نتایج جستجو، در این بازه زمانی به دست می‌آورد.

قدرت صفحه در مقایسه با قدرت دامنه

قدرت صفحه معیاری است که برای پیش‌بینی توانایی یک صفحه خاص در رتبه‌بندی نتایج جستجو به دست می‌آورد؛ درحالی‌که قدرت دامنه، امتیاز دامنه اصلی یا زیردامنه‌های یک وب‌سایت را از این نظر بررسی می‌کند. همان‌قدر که قدرت صفحه و قدرت دامنه از نظر ماهیت به هم شبیه هستند، همین‌قدر هم با هم متفاوتند.

مشاهده قدرت صفحه

معیار مقایسه‌ای قدرت صفحه، در بیشتر ابزارهای آنالیز سئو در وب قابل مشاهده است. در محیط Moz می‌توانید برای اندازه‌گیری قدرت صفحه از ابزار معروف Open Site Explore استفاده کنید. همچنین برای مشاهده قدرت صفحه و قدرت دامنه، سایر ابزارهای Moz مثل MozBar، Keyword Explore، Moz Pro campains و Mozscape API هم در دسترس شما هستند.

معنای فنی قدرت صفحه

قدرت صفحه چیست

نحوه محاسبه قدرت صفحه دقیقا مشابه محاسبه قدرت دامنه است، اما برای یک صفحه خاص از وب‌سایت تعیین می‌شود. قدرت صفحه بر اساس اطلاعاتی که از Mozscape web index گرفته می‌شود به دست می‌آید. این اطلاعات به عواملی مثل تعداد لینک‌های آن صفحه، MozTrust، MozRank و بیش از ۴۰ فاکتور دیگر که برای تحلیل سئو در Moz در نظر گرفته می‌شود، بستگی دارد. مسئله مهم این است که به خاطر داشته باشید، تنها روی نکات خاصی مثل کلمات کلیدی یا محتوای مناسب تکیه نکنید؛ توجه همزمان به تمام عوامل موثر در سئو عامل موفقیت وب‌سایت شما خواهد بود.

قدرت صفحه هم قدرت دامنه، با استفاده از یک هوش مصنوعی که مکانیسمی خودکار برای یادگیری و تحلیل سئو دارد محاسبه می‌شود و اطلاعاتی که در هر بازه زمانی از الگوریتم‌ها دریافت می‌کند دائما در حال تغییر است. به همین دلیل، بهتر است که قدرت صفحه را به عنوان یک معیار نسبی در نظر بگیریم و صفحات مختلف را از نظر امتیاز قدرت صفحه با هم مقایسه کنیم. 

تاثیر بر قدرت صفحه

قدرت صفحه یک امتیاز کلی است و تاثیر بر آن کار سختی است. این امتیاز با استفاده از مجموعه‌ای از عوامل پیچیده و مقایسه آن‌ها به دست آمده است و این موضوع، کاملا عمدی است. تا زمانی‌که گوگل فاکتورهای زیاد و پیچیده‌ای را برای رتبه‌بندی نتایج جستجو در نظر می‌گیرد، ابزارهای تحلیل سئو هم باید همین الگو را تکرار کنند تا نتایجی که ارائه می‌دهند، هر چه ببیشتر به واقعیت نزدیک باشد.

بهترین راه برای تاثیر بر امتیاز قدرت صفحه، این است که به کیفیت و کمیت لینک‌هایی که به کار می‌برید بیشتر توجه کنید. این عامل مستقیما امتیاز فاکتورهای مهمی مثل MozTrust و MozRank را افزایش می‌دهد. اگر صفحات وب‌سایت شما، از وب‌سایت‌های قدرتمندی که قدرت دامنه و قدرت صفحه‌شان بالا است لینک‌ خروجی (external link) بگیرند، نصف راه را رفته‌اید و رای اعتماد را برای قدرت صفحه مورد نظرتان دریافت کرده‌اید.

 

افزایش قدرت صفحه

به نظر می‌رسد بهترین راه برای افزایش احتمال بازدید از صفحات وب‌سایت و به دست آوردن رتبه‌های بهتر در نتایج جستجو، استفاده از اصول پایه‌ای سئو و اهمیت دادن به آن است. اگر می‌خواهید این اصول را به خوبی یاد بگیرید و به نکات ریز و درشت آن اشراف پیدا کنید، مقالات آموزشی سئو در لیداوب را از دست ندهید.

منبع: Moz

دیدگاه ها

دیدگاه ها : 2


متاسفانه فقط اعضای سایت قادر به ثبت دیدگاه هستند

رایگان

اشتراک گذاری در
سورس خرید و فروش ارزهای دیجیتال
ثبت امتیاز
1.3 (15 رای)

   لطفا صبر کنید ...