با ۱۰ قانون تولید محتوای آنلاین آشنا شوید

دنیای آنلاین این روزها نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند. پس بهتر است با قوانین مورد نیاز در تولید محتوای آنلاین در لیداوب آشنا شوید.


نوشتن مبحثی است که همواره از دیرباز تاکنون قواعد و قوانین خاص خود را داشته است. با ظهور قرن ۲۱ و پیدایش عصر تکنولوژی، این امر هم دست‌خوش تغییر شده و اکنون فصل جدیدی در نحوه‌ی نگارش، به خصوص در زمینه‌ی آنلاین، آغاز شده است.
امروزه رقابت در حوزه‌ی اینترنت، سئو و سایت‌های گوناگون بسیار تنگاتنگ شده است. از این رو محتوای هر سایت و نحوه‌ی انتقال آن نقش کلیدی را در جذب مخاطب ایفا می‌کنند. مرز بین یک مطلب عالی با خوب تنها با چند نکته مجزا می‌شوند. به همین دلایل در این مقاله به سراغ ۱۰ نکته‌ی مهم جهت بهبود و ارتقای محتوای آنلاین رفته‌ایم.

محتوای آنلاین

سادگی و صمیمیت را به مخاطب انتقال دهید

مقاله‌ای بهترین است که بتواند با مخاطب به ساده‌ترین شکل ارتباط برقرار کند و او را همراه خود کند. برای پی بردن به اهمیت این موضوع کافی است نگاهی به زندگی روزمره کنید. هر کسی در زندگی بارها و بارها به روش‌های گوناگون پند و نصیحت‌هایی را شنیده است، اگرچه تفاوتی در امر نکرده است! حال آن‌که اگر یک دوست صمیمی و نزدیک آن مطلب را بازگو کند به طور حتم نتیجه‌ی دیگری در پی خواهد بود.
در دنیای اینترنت هم اوضاع از همین قرار است. به یاد داشته باشید که سایت شما کلاس درس نیست پس شیوه‌ی نگارش هم نباید مانند معلم‌ها باشد. به همین جهت، سعی کنید از قالب‌های اتو کشیده و رسمی خارج شوید و مطلب را برای همه ساده، روان و صمیمی بنویسید. محتوای آنلاین ساده، همیشه بازخورد بهتری داشته است.

از تیترهای جذاب استفاده کنید

محتوای آنلاین

بدون شک اولین عاملی که موجب جذب مخاطب می‌شود، تیتر آن است. این موضوع در محتوای آنلاین هم صدق می‌کند، به همین دلیل حتما آن را در نظر بگیرید. یکی دیگر از ترفندها که موجب همراه شدن مخاطب می‌شود طرح سوال از او است. این کار در تیتر هم نتیجه‌ی مثبت‌تری را در پی خواهد داشت.

ویدیو اضافه کنید

بدون تعارف هیچ مطلبی نمی‌تواند به اندازه‌ی یک ویدیو تاثیرگذار باشد. برای همین سعی کنید مقاله خود را دست کم با یک ویدیو همراه کنید. از طرفی به یاد داشته باشید که این کار تاثیر زیادی در رتبه و سئو مقاله هم می‌گذارد. برای همین، سعی کنید از کلمات کلیدی هم استفاده کنید.

ایده خود را به چالش بکشید

محتوای آنلاین

ایده‌ای که شما در ذهن دارید و آن را در قالب یک مطلب آنلاین قرار می‌دهید، می‌تواند بسیار جذاب‌تر از چیزی باشد که تصورش را می‌کنید. به همین دلیل بهترین کار این است که امکان به چالش کشیدن آن را فراهم کنید تا برای مخاطب هم جذاب‌تر شود. برای این کار می‌توانید از امکاناتی نظیر نظرخواهی، رای‌گیری و حتی طرح پرسش استفاده کنید تا هرچه بیشتر با مخاطب در ارتباط باشید.

یک ناظر داشته باشید

همواره در هر مقوله‌ای مشورت گرفتن کمک شایانی به انسان می‌کند. همین رویه در دنیای آنلاین هم جواب می‌دهد. زمانی که محتوای آنلاین تولید می‌کنید، سعی کنید یک چشم ناظر داشته باشید. حال می‌توانید از یک ادیتور یا حتی یک دوست کمک بگیرید تا نکاتی را که بعضا در نظر نگرفته‌اید، از غلط‌های املایی تا نگارشی، به شما یادآور شود.

محتوای آنلاین را جدی بگیرید

محتوای آنلاین

بر اساس آمارهای اخیر، ۸۸٪ کسب و کارها محتوای آنلاین را در زمینه‌ی خود دنبال می‌کنند. این میزان اهمیت بالای این موضوع را نشان می‌دهند. پس با بهبود این امر نتیجه‌ی بهتری در پی خواهد بود. به یاد داشته باشید که برای تولید مطالب آنلاین منابع دنیای غیرآنلاین را هم در نظر بگیرید.

مفید و مختصر بنویسید

پیش از این، به لحن نگارش اشاره کردیم اما بهتر است حواستان به اندازه‌ی آن هم باشد. در بهترین حالت هم ممکن است بسیاری از مخاطبین مطلب شما را تا انتها نخوانند، پس بهتر است تا جایی که امکان دارد محتوا را مختصر ولی مفید عرضه کنید.

از امکانات نگارشی استفاده کنید

محتوای آنلاین

یکی از مهم‌ترین عوامل هر مطلب، قالب و شکل آن است. این کار در محتوای آنلاین می‌تواند با بولت‌گذاری، شماره‌گذاری و دیگر موارد جلوه‌ی زیباتر و جذاب‌تری داشته باشد.

از منابع معتبر استفاده کنید

در مقوله‌ی آنلاین، شما با طیف وسیعی از مخاطبین طرف هستید. همین موضوع کار را برای شما سخت‌تر می‌کند. پس به یاد داشته باشید که صحت و دقت مطلب بسیار حائز اهمیت است. در نتیجه می‌بایست از منابع معتبری استفاده کنید. چه از نقل قول‌ها استفاده می‌کنید و چه از مستندات گوناگون، حتما منابع آن را هم ذکر کنید تا جای هیچ شکی باقی نماند. از طرف دیگر این کار موجب اعتماد هر چه بیشتر مخاطب به مطلب خواهد شد.

شبکه‌های اجتماعی را فراموش نکنید

محتوای آنلاین

برای آخرین مورد به یاد داشته باشید که امروزه شبکه‌های اجتماعی نقش بسیاری را در دنیای آنلاین و غیرآنلاین ایفا می‌کنند. این امر موجب می‌شود که شبکه‌های اجتماعی به همان اندازه سایت‌ها جایگاه بسیار مهمی پیدا کنند. همچنین شبکه‌های اجتماعی می‌توانند رابطه‌ی نزدیک‌تری با مخاطب برقرار می‌کنند.
در انتها، مجددا یادآور می‌شویم که با در نظر گرفتن این موارد و همچنین مطالعه و تحقیق هر چه بیشتر درباره‌ی دنیای آنلاین می‌توانید، محتوای آنلاین خود را تا حد چشم‌گیری ارتقا دهید.

کتابخانه آنلاین لیداوب هم هدفی جز ارتقا کیفیت سایت شما ندارد. کیفیت چه از نظر سئو و محتوایی، چه از نظر طراحی سایت و شیوه‌های عملی مرتبط با آن. بنابرین، کافی است مقالات آموزشی ما را دنبال کنید تا روز به روز به دانش فنی شما اضافه شود.