لاراول 5.8 منتشر شد

لاراول 5.8 اکنون منتشر شده است و برای همه قابل دسترسی است. این نسخه شامل قابلیت‌های جدید و رفع باگ‌ها و بهبودهایی در هسته فریم ورک است.


لاراول 5.8 دارای ویژگی‌های جذابی است که برخی از ‌آن‌ها در این مقاله از لیداوب آورده شده است.

ویژگی‌ های جدید لاراول ۵.۸

PHP dotenv

PHP dotenv 3.0 در لاراول 5.8 گنجانده شده است و شامل ویژگی‌های جدید زیر است:

  • انعطاف پذیری بیشتر براساس بخش‌هایی از محیط که می‌توانیم بخوانیم و تغییر دهیم
  • پشتیبانی طراز اول از متغیرهای چند خطی
  • حذف اصلاح مقادیر، اکنون این مقادیر را به همان صورتی که هست در اختیار خواهید داشت
  • پذیرفتن فهرستی از path‌ها برای یافتن فابل dotenv به جای پذیرفتن فقط یک path
  • اعتبار سنجی قدرتمندتر نام متغیرها برای جلوگیری از شکست و خطا

Carbon v2

لاراول 5.8 می‌تواند از Carbon v1 یا Carbon v2 استفاده کند که شامل توانایی استفاده از CarbonImmutable و حتی پیش‌فرض قرار دادن CarbonImmutable هم می‌شود. بومی سازی کمی در Carbon v2 تغییر کرده و پشتیبانی بین المللی بسیار بهتر از carbon v1 شده است.

تغییرات Cache TTL

یک تغییر چشم‌گیر که تاثیر به سزایی دارد تغییرات Cache TTL است که در لاراول 5.8 اعمال می‌شود. با افزودن عدد کامل به متدهای cache، حالا به جای دقیقه، ثانیه نمایش داده می‌شود.

به حاشیه بردن helper‌های string و Array

از اینکه helper‌های رشته و آرایه به کنار رانده شده‌اند خیلی تعجب نکنید این دو ارزش کمی در برابر استفاده از معادل‌های کلاس داشتند و لاراول در نظر دارد helperها را به عنوان یک پکیج اختیاری ارائه دهد.

خودکار سازی ثبت policy

این ویژگی که در لاراول 5.8 وجود دارد، تا زمانی که policy و مدل‌ها در مکان‌های قراردادی وجود داشته باشند، شما دیگر نیازی به ثبت آن‌ها در کلاس AuthServiceProvider ندارید. اگر می‌خواهید از pathهای غیر قراردادی برای مدل‌ها و policy‌ها استفاده کنید، می‌توانید یک callback برای ثبت policyها ثبت کنید یا به پیکربندی دستی آن‌ها ادامه دهید:

Gate::guessPolicyNamesUsing(function ($class) {
    // Do stuff
    return $policyClass;
});

مطالعه بیشتر:

با انتشار این نسخه، لاراول 5.7 دیگر رفع باگ ها و به روز رسانی‌ها را دریافت نخواهد کرد. البته این نسخه تا اوت ۲۰۱۹، به روز رسانی‌های امنیتی را دریافت می‌کند. لاراول 5.8 آخرین نسخه بوده و رفع باگ و به روز رسانی‌ها را تا حداقل اوت ۲۰۱۹ و رفع مشکلات امنیتی را تا فوریه ۲۰۲۰ دریافت خواهد کرد.