CentOS یا Ubuntu، کدام لینوکس گزینه بهتری برای سرور است؟

در این مقایسه بین سنت او اس و اوبونتو بررسی روی قابلیت‌های کلیدی دو توزیع محبوب لینوکس خواهیم داشت که به شما کمک خواهد کرد که سیستم عامل درست را برای سرور مجازی خود انتخاب کنید. با لیداوب همراه باشید.


انتخاب یک سیستم عامل برای سرور می‌تواند با توجه به لیست بزرگی از قابلیت‌های در دسترس کاری پیچیده باشد، مخصوصا وقتی موضوع در خصوص توزیع‌های لینوکسی باشد، انتخاب‌های زیادی خواهید داشت اما هیچ کدام به مشهوری و محبوبی CentOS و Ubuntu نیستند. مهم نیست که حرفه‌ای هستید یا تازه کار، معمولا باید بین دو گزینه انتخاب کنید و باید بگوییم که انتخاب سر راست و ساده‌ای نیست، در این مقاله قصد داریم مقایسه‌ای بین سنت اوس و اوبونتو داشته باشیم و بدانیم کدام برای راه اندازی یک سرور مناسب خواهد بود. قبل از شروع و مقایسه دقیق، می‌خواهیم یک مقایسه ساده بین دو رقیب هم تراز داشته باشیم.

 سنت او اس (CentOS)

سنت او اس یک توزیع متن باز لینوکس است، خیلی‌ها به آن به عنوان یک کپی برابر اصل Redhat Enterprise Linux که به طور گسترده در سازمان‌ها و در دنیای فناوری اطلاعات مورد استفاده قرار می‌گیرد، نگاه می‌کنند. CentOS یک سیستم عامل در کلاس سازمانی است که توسط رد هت در سال 2004 از Linux Redhat Enterprise منتج شد و توسط جامعه عمومی CentOS پشتیبانی می‌شود. CentOS یکی از بهترین توزیع‌های لینوکسی می‌باشد که کاملا مشابه RHEL قابلیت‌های کامل برای توسعه را به شما می‌دهد.

سنت او اس دارای قابلیت قابل سفارشی سازی و همچنین امن و پیدار است. با فاصله نزدیکی از RHEL آپدیت‌های کاملی در سطح سازمانی از ردهت دریافت می‌کند که آن را به یک انتخاب امن تبدیل می‌کند.

اوبونتو (Ubuntu)

این توزیع بر مبنای معماری دبیان توسعه داده شده است. اوبونتو یکی از محبوب‌ترین انتخاب‌ها برای استفاده حرفه‌ای و شخصی از اولین روزهای آغاز انتشار در سال 2004 بوده است، اوبونتو متن باز است و آپدیت‌های مرتب و سریع برای رفع باگ‌های شناخته دریافت می‌کند، اوبونتو با تعداد زیادی گروه از بسته‌های نرم افزاری و قابلیت‌ها آن را یکی از گزینه‌های مناسب برای هر پروژه کرده است.

اوبونتو با تعداد زیادی APp که در قالب Software Center با بیش از 40000 برنامه در دسترس است، این سیستم عامل یک گزینه خیلی خوب برای سفارشی سازی و با قابلیت‌های امنیتی سطح بالا است.

 تفاوت های اصلی بین CentOS و Ubuntu

CentOS

CentOS نسخه رایگان (Red Hat Enterprise Linux (RHEL می‌باشد. کمی تفاوت بین redhat و centos وجود دارد اما در بیشتر موارد شبیه به هم هستند. RHEL با پرداخت  پشتیبانی می‌شود و یک محصول تجاری است.

CentOS یک محصول رایگان است و هیچ نام تجاری RHEL در سراسر سیستم ندارد. CentOS از آن جهت جذابیت دارد که هر نسخه برای بیش از 10 سال به کار خود ادامه می‌دهد، ویژگی‌ای که شما در توزیع‌های دیگر پیدا نخواهید کرد. یک نقطه ضعف از CentOS این است که شما ویژگی‌های کمتری از آن نسبت به توزیع‌های دیگر می‌دانید. به هر حال‌، این چیز خوبی است زیرا این ویژگی CentOS نسبتا سبک وزن می‌کند. اگر شما به دنبال یک سیستم عامل سبک وزن برای میزبانی وب سایت یا برنامه‌های وب هستید، سنت او اس گزینه خوبی خواهد بود.

Ubuntu 

اوبونتو به خاطر ثبات آن و لیست گسترده‌ای از ویژگی‌های آن شناخته شده است. این سیستم عامل ویژگی‌های زیاد پیش‌فرضی دارد؛ اما این باعث می‌شود سیستم عامل کمتر قابل حمل و سنگین‌تر از سایر توزیع‌ها مانند CentOS باشد. اوبونتو مبتنی بر دبیان است و یک سیستم عامل بسیار محبوب است. نه تنها نسخه سرور (سرور اوبونتو) است بلکه یک نسخه است که به عنوان یک سیستم عامل دسکتاپ کار می‌کند. اوبونتو بسیار راحت است اگر شما نیاز دارید در محیط لینوکس کار کنید مورد خوبی است. اگر شما به دنبال یک محیط فوق العاده قدرتمند هستید که ایمن و مطمئن (تضمین شده) باشد، اوبونتو انتخاب عالی خواهد بود. این سیستم عامل در میان توزیع‌های لینوکس بیشترین مورد استفاده را دارد.

با توجه به اینکه پروژه فقط از سال 2004 آغاز شده است، روشن است که این سیستم بسیار سریع در حال تحول است.

مقایسه CentOS با Ubuntu

اوبونتو (Ubuntu)سنت او اس (CentOS)
بر مبنای  Debianبر مبنای RHEL
مرتب آپدیت می‌شود.به ندرت آپدیت‌های بزرگ دریافت می‌کند.
به دلیل دریافت مکرر آپدیت پکیج‌ها ممکن است زیاد امن نباشند هر چند این موضوع بعید است زیرا در اکثر موارد پکیج ها قبل از انتشار توسط جامعه توسعه دهنده بررسی می‌شوند.این توزیع لینوکسی پایداری و امنیت زیادی دارد چون آپدیت‌های کمتر اما بیشتر تست شده از توزیع مادر RHEL دریافت می‌کند.
 جامعه توسعه و کاربری کوچک‌تری دارد.
کمک‌های بیشتری در قالب پست‌های وبلاگ و فروم‌ها وجود داردکمک‌های کمتری  وجود دارد.
یادگرفتن آن حتی برای تازه کارانی که قبلا از نسخه دسکتاپ آن استفاده کرده‌اند راحت‌تر است.برای تازه کاران یادگیری آن سخت‌تر است به این دلیل که نسخه شناخته شده دسکتاپی برای آن وجود ندارد.
بسته‌های نرم افزاری deb بوسیله سیستم مدیریت پکیج  apt-get نصب می‌شوند.بسته‌های نرم افزاری rpm به وسیله سیستم نصب بسته‌های نرم افزاری yum نصب می‌شود.

CentOS یا Ubuntu، کدام برای مبتدیان بهتر است؟

در پاسخ به این سوال به نیازهای شما و تجربیاتی که قبلا در مورد توزیع‌های لینوکسی و کار با آن‌ها داشته‌اید، بستگی خواهد داشت اما عموما اوبونتو انتخاب بهتری برای افراد مبتدی است. این موضوع عمدتا به خاطر دو دلیل زیر است:

  • توزیع اوبونتو جامعه بسیار بزرگ و فعالی دارد که در حال حاضر به طور رایگان مشکلات افراد مبتدی را پوشش می‌دهند و به آن‌ها کمک می‌کنند. هزاران کاربر در انجمن‌های آنلاین حضور دارند و قبلا از اوبونتو استفاده کرده‌اند. شما می‌توانید آموزش‌های زیادی در مورد اوبونتو پیدا کنید.
  • سرورهای مجازی اوبونتو کاربرد راحت‌تری برای افرادی دارند که قبلا از نسخه دسکتاپی این توزیع استفاده کرده‌اند. همین موضوع درباره سنت او اس و فدورا هم صادق است اما نسخه دسکتاپی اوبونتو بسیار محبوب‌تر از سایر توزیع‌های لینوکسی برای کاربران خانگی است.

بنابراین، اگر شما هم در حوزه توزیع‌های لینوکسی تازه کار و مبتدی هستید و نیازهای خاصی ندارید بهتر است از سرور اوبونتو استفاده کنید.

CentOS یا Ubuntu، کدام برای کسب ‎و کارها بهتر است؟

پاسخ به این سوال به نیازهای شما بستگی دارد. شما برای سایت یا سرور داخلی شرکت خود می‌توانید از اوبونتو استفاده کنید اما سنت او اس مزایای بیشتری نسبت به اوبونتو در این شرایط دارد. برخی از این مزایا عبارتند از:

  • سنت او اس بسیار پایدار و البته امن است. از آنجایی که به روزرسانی‌های اندکی در مورد سنت او اس منتشر می‌شود، نرم افزارها را می‌توان برای بازه زمانی طولانی‌تری مورد استفاده قرار داد و تنها از نسخه‌های امنی که منتشر می‌شود استفاده نمود. اگر از سرور سنت او اس استفاده کنید به خاطر انتشار نسخه جدید اپلیکیشن‌ها که باگ یا مشکلی دارند، دچار دردسر نخواهید شد.
  • بیشتر کنترل پنل‌های محبوب همچون سی پنل یا دایرکت ادمین سنت او اس را به عنوان سیستم عامل اصلی بستر تست و توزیع خود و بستر پیشنهاد شده اصلی برای نصب معرفی می‌کنند. بنابراین، اگر شرکت هاستینگ دارید یا می‌خواهید به عنوان یک شرکت طراحی وب با مشتریان متعدد فعالیت کنید بهتر است از CentOS برای سرور مجازی یا سرور اختصاصی خود استفاده کنید.

هر دوی این توزیع‌ها را امتحان کنید و بهترین مورد را برای خود انتخاب کنید. اگر نمی‌توانید تصمیم گیری درستی در مورد انتخاب توزیع لینوکسی داشته باشید، بهتر است هر دوی این توزیع‌ها را امتحان کنید. اگر شما مشتری سرور مجازی لینوکس رسانگار هستید، به سادگی و با یک کلیک می‌توانید بین این دو سیستم عامل لینوکس سویچ کنید و با آن‌ها شروع به کار کنید.

CentOS یا Ubuntu، کدام سریع تر هستند؟

این موضوع به سخت افزارهایی که استفاده می‌کنید هم بستگی خواهد داشت اما هر دو توزیع لینوکسی سنت او اس و اوبونتو در حوزه سرعت تقریبا عملکرد یکسانی دارند. اگر سرور اختصاصی دارید شما باید از سخت افزار مناسبی استفاده کنید اگر سرور مجازی دارید، اگر قصد خرید سرور مجازی دارید سرور مجازی NVMe رسانگار را به شما پیشنهاد می‎کنیم.

نتیجه‎گیری

برای نتیجه‌گیری نهایی به این اکتفا می‌کنیم که انتخاب بین این دو سیستم عامل اگر با لینوکس آشنا باشد کاملا وابسته به پروژه و نیازمندی‌های شما است. اگر شما مشتری سرور مجازی رسانگار هستید، به سادگی و با یک کلیک می‌توانید بین این دو سیستم عامل سویچ کنید و با آن‌ها شروع به کار کنید. برای شروع کافی است تا با چند کلیک سرور مجازی خود را سفارش داده و به صورت فوری تحویل بگیرید.

مطالعه مقالات بیشتر در لیداوب:

با سایر مقالات ما در کتابخانه آنلاین لیداوب همراه باشید.