چگونه برای یک صفحه چند کلمه کلیدی را هدف گذاری کنیم؟

آیا استفاده از چند کلمه کلیدی در صفحات سایت شایسته است؟ آیا برای هدف گذاری چند کلمه کلیدی راه حلی دارید؟ لیداوب پاسخ شما را می‌دهد.


در این مطلب به شما نشان خواهیم که می‌توان به جای تمرکز روی یک کلمه کلیدی، روی مشخص کردن مفاهیم مربوط به آن کلمه کلیدی تمرکز کنیم. در سئو به این کلمه کلیدی کلمه خاص (niche) می‌گویند. وقتی از کلمه (niche) صحبت می‌کنیم منظورمان کلمات یا مفاهیمی است که مشتق شده از کلمه کلیدی اصلی هستند. بنابرین چند کلمه کلیدی از این نظر اهمیت دارند. با لیداوب همراه باشید.
مثال:
فرض کنیم شما می‌خواهید در مورد موضوع: چرا گربه‌ها خرابکار هستند؟ مطلب بنویسید.

خرابکاری گربه

بعضی موضوعات (niche) شامل:

  • چرا گربه من مرتب اشیا را از روی طاقچه می‌اندازد؟
  • چرا گربه‌ام، مبل را خراب می‌کند؟
  • چرا مسئولیت این گربه را پذیرفتم؟

با تنظیم کردن کلمات کلیدی به این سبک می‌توانید ادعا کنید که کار شما با منطق آپدیت (Hummingbird) موتور جستجوی گوگل در یک راستا بوده است.

آیا باید صفحه خود را برای چند کلمه کلیدی بهینه‌سازی کنم؟

جواب این سوال برای اکثر وبسایت‌ها مثبت است.
اگر استراتژی شما، بهینه‌سازی یک کلمه کلیدی برای هر صفحه باشد چندین مشکل ایجاد می‌کند. به عنوان مثال: اگر تولیدکننده محتوا به همین یک کلمه محدود شود، نتیجه کار می‌تواند خیلی کوتاه و ضعیف باشد. از طرفی مفاهیم با ارزشی که به هم مرتبط هستند در چندین صفحه قرار می‌گیرند که سبب کاهش قدرت هر صفحه خواهد شد و ساختار وبسایت شما بیش از حد نیاز بزرگ خواهد شد و نتیجه‌ای خوبی از موتورهای جستجو عاید شما نمی‌شود.
نتیجه یک مطالعه نشان داده که یک صفحه می‌تواند با چند کلمه‌ کلیدی به جذب ترافیک از گوگل دست بزند. یک راه خوب این است که چند سوال مربوط به موضوع اصلی را پیدا کنید و آنها را با استفاده از تگ (H2) برجسته کنید.

چطور کلمات (niche) را پیدا کنیم؟

در شش مرحله به شما خواهیم آموخت که چگونه به این نتیجه برسید. همراه ما باشید.

مرحله اول: یک سوال مشابه را وارد موتور جستجو کنید

کلمه کلیدی
جستجو کردن با استفاده از عبارت‌های سوالی خیلی خوب است چرا که منجر به ایجاد قطعات ویژه (featured snippets) خواهد شد. (featured snippets) همان باکس‌های کوچکی هستند که در بالای نتایج جستجو به نمایش در می‌آیند که عموما یک یا دو جمله اول مطلب را به نمایش می‌گذارند.
اخیرا در کنار (featured snippets) یک باکس دیگر هم به نمایش در می‌آید با نام: «همچنین پرسیدند»
این باکس هم اجازه می‌دهد تا پی به منطق مردم در جستجو کردن ببرید.

مرحله دوم: نزدیک‌ترین سوالی که در این باکس به موضوع شما وجود دارد را انتخاب کنید

کلمه کلیدیاگر به این سوالات نگاه کنید متوجه خواهید شد که خیلی شبیه به موضوع شما هستند. آن سوالی را انتخاب کنید که بیشترین هماهنگی را با موضوع کاری شما دارد.
هر بار که روی یکی از سوالات کلیک می‌کنید، یک سوال جدید در زیر آن شکل می‌گیرد که باعث می‌شود تا در مورد موضوع مورد نظر اطلاعات بیشتری بدست آورید.

مرحله سوم: پیشنهادهایی که دارای ارزش کمتری در این فهرست هستند را پیدا کنید

کلمه کلیدی
هر چقدر شما بیشتر جلو می‌روید سوالات بیشتری نیز ظاهر می‌شود که لزوما مفید نیستند. این در واقع تلاش خود موتور جستجو است تا پاسخی به سوال اصلی شما بدهد. این یک فرصت مناسب است. به دنبال سوالاتی باشید که شما می‌توانید آن‌ها را بهبود ببخشید. در ادامه شما سوالی را مشاهده می‌کنید که لزوما به موضوع اصلی ما ربطی ندارد.

مرحله چهارم: فهرستی از سوالاتی که بیشترین رابطه را با موضوع اصلی دارند تهیه کنید و آنها را در یک فایل اکسل ذخیره کنید.

تهیه کردن لیستی از سوالات مرتبط به موضوع اصلی به شما کمک می‌کند تا سریع‌تر و آسان‌تر به کلمات کلیدی دست پیدا کنید. این سوالات آنها را در یک فایل اکسل ذخیره کنید.

مرحله پنجم: فهرست کلمات خود را با ابزارهای جستجوی کلمه کلیدی بررسی کنید

کلمه کلیدی
فهرست این کلمات را داخل یکی از ابزارهای جستجو کلمه کلیدی قرار دهید. سعی کنید شاخص‌هایی مثل: میزان رقابت بر سر کلمه کلیدی و حجم جستجو را به عنوان معیار ارزیابی قرار بدهید.

مرحله ششم: کلمه کلیدی را در تیتر اصلی و میان‌تیترهای خود به کار ببرید

چند کلمه کلیدی

وقتی کلمات و سوالات کلیدی مهم را ایجاد کردید از تیم تولید محتوا بخواهید تا به دنبال پاسخ برای این سوال‌ها بروند. این کلمات را در میان‌تیترهای (H2 و H3) استفاده کنید و یک توضیح با ارزش نیز درست پس از آن‌ها قرار بدهید. به عنوان مثال در تصویر بالا در مقاله «گوگل آنالیتیکس چیست؟» گوگل آنالیتیکس کلید واژه است و در میان‌تیتر با H2 مشخص شده است.

کتابخانه آنلاین لیداوب در این مقاله و سری مقالات مربوط به سئو و طراحی سایت قصد دارد شما را از هر منبع دیگری بی‌نیاز کند. همراه ما باشید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.