پکیج Laravel Log Enhancer چه کاربردی در لاراول دارد؟

Laravel Log Enhancer یک پکیج در نسخه 5.6 لاراول است که داده‌های اضافی را به logهای لاراول اضافه می‌کند. با لیداوب همراه باشید تا با کاربرد این پکیج‌ مفید در لاراول آشنا شوید.


سیستم logging در نسخه 5.6 لاراول که به صورت پیش‌فرض درون لاراول قرار دارد، با اضافه شدن این پکیج بروزرسانی شده است. این پکیج از ویژگی‌هایی بهره می‌برد که جهت توسعه سیستم logging و همچنین افزودن داده‌هایی مانند هدرهای درخواست، میزان استفاده از حافظه و داده‌های session در بین سایر داده‌ها مورد استفاده قرار می گیرند.

بیشتر بخوانید:

لاراول 5.6 و ویژگی های فوق العاده آن

مدیریت خطاها و logging در لاراول 5.5 چگونه است؟

می‌توانید این پکیج را با اضافه کردن LogEnhancer به گزینه tap در کانال logging خود در config/logging.php پیکربندی کنید:

'production_stack' => [
'driver' => 'stack',
'tap' => [Freshbitsweb\LaravelLogEnhancer\LogEnhancer::class],
'channels' => ['daily', 'slack'],
],

پس از پیکربندی کانال logging، در اینجا به یک مثال از ورودی log با داده‌های اضافی پیش‌فرض اشاره می‌کنیم:

[2018-03-30 05:07:23] local.INFO: Testing log {"inputs":[],"session":{"_token":"bZXCPViCzmaULIO6GsdLBbveC1yd3BbyH31zfT8c","_previous":{"url":"https://log-enhancer-demo.test"},"_flash":{"old":[],"new":[]}},"url":"/","ip":"127.0.0.1","http_method":"GET","server":"","referrer":null}

در اینجا، این گزینه‌ها (همچنین داده‌های اضافی که به صورت پیش‌فرض فعال هستند را نمایش می‌دهد) را می‌توانید برای enhanced logging پیکربندی کنید:

<?php

return [
  'log_request_details' => true,
  'log_input_data' => true,
  'log_request_headers' => false,
  'log_session_data' => true,
  'log_memory_usage' => false,
  'log_git_data' => false,
  // You can specify the inputs from the user that should not be logged
  'ignore_input_fields' => ['password', 'confirm_password']
];

توجه داشته باشید که از گزینه ignore_input_fields برای جلوگیری از ورود تصادفی اطلاعات حساس کاربر مانند رمز عبور و یا کارت‌های اعتباری استفاده می‌شود. باید مراقب این موضوع باشید که اطلاعات خصوصی کاربر در logهای مربوط به شما نباشد.

برای سفارشی کردن log enhancer، دستور artisan vendor:publish را اجرا کنید تا بتوانید به صورت تعاملی فایل پیکربندی را نصب کرده یا اجرا کنید:

php artisan vendor:publish --tag=laravel-log-enhancer-config

 می‌توانید این پکیج را توسط composer با اجرای دستور زیر در پروژه خود در نسخه 5.6 لاراول، نصب کنید:

composer require freshbitsweb/laravel-log-enhancer

با استفاده از automatic package discovery در لاراول، تمام آن چیزی که باید انجام دهید این است که پکیج را نصب کنید و به صورت اختیاری آن را برای برنامه خود پیکربندی کنید.

فرا بگیرید:

مستندات رسمی مخزن GitHub را بررسی کنید. توجه داشته باشید که این پکیج بر روی سیستم logging جدید در نسخه 5.6 لاراول منتشر شده است، بنابراین، برای بهره گیری از این پکیج باید از آخرین نسخه لاراول استفاده کنید.

در این مقاله، یکی دیگر از پکیج‌های مفید فریم ورک لاراول را با هم مورد بررسی قرار دادیم. اگر مشتاق دریافت اخرین اخبار لاراول و همچنین نکات و آموزش‌های مربوط به آن هستید، کتابخانه آنلاین لیداوب را دنبال کنید.