چگونه بک لینک بد را شناسایی کنیم؟ | قسمت دوم

شناسایی و حذف بک لینک بد می‌تواند به شما کمک کند تا رتبه سایت خود را از سقوط نجات دهید. در این مقاله روش‌هایی برای شناسایی و مدیریت بک لینک‌های بی کیفیت ارائه می‌شود.


در قسمت قبلی مقاله در لیداوب با سه مشخصه بک لینک‌های بد آشنا شدید. حالا می‌خواهیم با در کنار هم قرار دادن این مشخصه‌ها لینک‌ها را تحلیل کرده و بک لینک بد و بی کیفیت را حذف کنیم.

قسمت اول مقاله

مرحله اول: به دست آوردن اطلاعات بک لینک

اولین و ساده‌ترین مرحله این است که داده‌های بک لینک را از ایندکس بزرگ بک لینک Link Explorer وب سایت MOZ به دست بیاورید. ایندکس این کمپانی حاوی بیش از ۳۰ تریلیون لینک است و می‌توانید مطمئن باشید که آن‌ها می‌توانند بیشتر بک لینک‌های بد را پیدا کنند. برای شروع از بخش Link Explorer وارد قسمت Inbound Links شده و دامین یا صفحه‌ای که می‌خواهید تحلیل کنید را وارد کنید:

حذف بک لینک بد

به دلیل اینکه MOZ به لینک‌های nofollow اهمیت نمی‌دهد، شما باید فیلتر follow را فعال کنید تا فقط لینک‌های follow شده استخراج شوند.همچنین، لینک‌های پاک شده هم مورد توجه قرار نمی‌گیرند. بنابراین، نمی‌توان Link Status را روی حالت Active فعال کرد:

حذف بک لینک بد

وقتی این فیلترها را تنظیم کردید روی دکمه Export کلیک کنید. گزینه‌های مختلفی برای انتخاب وجود دارد. اگر سایت شما کمتر از ۱۰۰۰ بک لینک دارد، دانلود فوری را انتخاب کنید. اما اگر لینک‌های بیشتری دارید، صبور باشید تا دانلود به درستی انجام شود. بسیاری از سئوکار‌ها در همین نقطه متوقف می‌شوند. با وجود PA ،DA و Spam Score در استخراج استاندارد می‌توانید کار شناسایی بک لینک بد را به خوبی انجام دهید. لینک اکسپلورر وظایف خلاقانه‌ای را برای شما انجام می‌دهد اما بهتر است به مرحله بعدی یعنی «تعیین صلاحیت متن لینک» بپردازیم که برای تعداد بالای بک لینک مناسب است.

مطالعه بیشتر در لیداوب:

مرحله دوم: به دست آوردن متن لینک

به دست آوردن متن لینک از Link Explorer جدید وب سایت MOZ بسیار آسان است. فقط کافی است به قسمت Link Explorer وارد شده، بخش Anchor Text را انتخاب کرده و دکمه Export را فشار دهید. در این قسمت انتخاب هیچ فیلتر دیگری نیاز نیست:

حذف بک لینک بد

مرحله سوم: سنجش ارزشمندی متن لینک

حالا در این مرحله یک ترفند سریع را به کار برده و از Keyword Lists در MOZ Keyword Explorer برای یافتن متن لینکی که ظاهرا دستکاری شده است استفاده می‌کنیم. ابتدا، باید برخی از متن‌های فرعی و اضافی که می‌دانیم قطعا مهم نیستند مانند استفاده از URL به جای متن لینک را حذف کنیم. این مرحله خیلی ضروری نیست اما ارزش انجام دادن دارد.

حذف بک لینک بد

پس از حذف این متن‌ها، متن لینک مورد نظر خود را در یک keywork list جدید برای Keyword Explorer کپی و پیست کنید:

حذف بک لینک بد

با این کار می‌توانیم متن لینک را با توجه به حجم جستجو دسته بندی کنید. خیلی رایج نیست که متن لینک دارای حجم بالای جستجو باشد اما وقتی وب مسترها سعی در تغییر نتایج جستجو دارند اغلب از کلمه کلیدی مورد نظر خود در متن لینک استفاده می‌کنند. بنابراین، می‌توانیم از میزان حجم جستجوی متن لینک به عنوان مشخصه‌ای از متن لینک دستکاری شده استفاده کنیم.

بیشتر مطالعه کنید:

چگونه لینک های برگشتی بد را کشف و مانیتور کنیم؟

درباره تاثیر ساختار لینک در سئو چه می‌دانید؟

مرحله چهارم: ادغام، فیلتر، دسته بندی و نمونه گیری

حالا در این مرحله داده‌ها را ادغام می‌کنیم (استخراج بک لینک و استخراج keyword list) تا لیست بک لینک‌های مهم را به دست آوریم. بیایید ابتدا با استخراج بک لینک‌ها شروع کنیم. فهرست آن‌ها را در اکسل باز کرده و جفت‌های تکراری دامین-متن لینک را حذف می‌کنیم. می‌توانید از ترفندی استفاده کنید که دامین‌ها را از فهرست طولانی urlها جدا می‌کند. فهرست urlها را از اولین ستون تا آخرین ستون در اکسل کپی کرده و سپس Data > Text to Columns > Delimited> other > / را انتخاب کنید. این روش باعث می‌شود که هر جا / باشد، urlها به دو ستون مختلف تقسیم شده و ستون چهارم جدیدی ایجاد شود که حاوی نام دامین است.

حذف بک لینک بد

وقتی این مرحله را کامل کردید به سراغ حذف جفت‌های تکراری دامین-متن لینک می‌رویم. توجه داشته باشید که ما نمی‌خواهیم خود را به یک لینک به ازای هر دامین محدود کنیم. این اشتباه است چون ممکن است لینک‌های متعدد مهمی در سایت باشد که متن لینک متفاوتی دارند.

حذف بک لینک بد

پس از انتخاب Data > Remove Duplicates حالا ستون متن لینک (Anchor Text) و ستون Domain را انتخاب می‌کنیم. با حذف تکراری‌ها حالا فقط لینک هایی که می‌خواهیم خوب یا بد آن‌ها مشخص شود باقی مانده است. اما یک کار دیگر باقی مانده است و آن هم ادغام داده‌های حاصل از حجم جستجو است که از keyword Explorer  به دست آوردیم. روی دکمه Export در فهرست کلمات کلیدی که از متن لینک در Keyword Explorer به دست آورده بودید کلیک کنید:

حذف بک لینک بد

استخراج شده‌ها را باز کرده و داده‌ها را در sheet جدیدی از اکسل کپی و پیست کنید. نام شیت ها را «Raw Dat» و «Anchor Text Data» بگذارید:

حذف بک لینک بد

سپس باید یک VLOOKUP روی صفحه گسترده بک لینک‌ها انجام دهید تا یک ستون با حجم جستجو برای متن هر لینک ایجاد کنید. صفحه گسترده شما با فرمول VLOOKUP تا حدودی مشابه با تصویر زیر خواهد بود:

حذف بک لینک بد

پیچیده به نظر می‌رسد چون از دو VLOOKUP به صورت همزمان استفاده شده است تا نتایج غیر کاربردی با صفر جایگزین شوند. شما می‌توانید هر کجا N/A یا غیر کاربردی نمایش پیدا کرد به صورت دستی صفر را وارد کنید. حالا به بخش جالب فرآیند می‌رسیم یعنی نمونه‌گیری. ابتدا توصیه می‌شود با دسته بندی ستون حجم جستجو شروع کنید تا بتوانید مهم‌ترین متن لینک‌ها را در بالاترین قسمت مشاهده کنید. جالب است که می‌بینیم لینک‌هایی با متن لینک «حلقه» (ring) یا «جواهرات» (jewelry) به صورت خودکار در بالای لیست قرار دارند چون این کلمات کلیدی دارای حجم جستجوی بالایی هم هستند:

حذف بک لینک بد

سپس، ستون جدیدی را ایجاد کرده و فرمولی برای آن می‌نویسیم که کیفیت لینک، ریسکی بودن متن لینک و Spam Score را محاسبه کند:

حذف بک لینک بد

بیایید فرمول را به بخش‌های سازنده تقسیم کنیم:

- D11: این به معنای spam score است

- (F11-E11): این به معنای اعتبار دامین منهای اعتبار صفحه است

- (Log(G11+1)*10) : این یک روش فوق‌العاده می‌تواند به ما کمک کند تا تعداد دفعاتی که این متن لینک اتفاق افتاده است را به عدد ثابتی برای معادله خود تبدیل کنیم. بدون استفاده از ()log، تعداد بالای اعداد می‌تواند نتایج را بر هم بزند.

- (Log(O11+1)*10) : این روش هم حجم جستجو را به عددی ثابت برای معادله ما تبدیل می‌کند.

وقتی این معادله انجام شود و ستون جدیدی ایجاد شود، می‌توانیم نتایج را با توجه به ریسکی بودن تقسیم‌بندی کرده و لینک‌هایی را پیدا کنیم که باید بیش از همه به آن‌ها توجه کرد:

حذف بک لینک بد

همانطور که مشاهده می کنید، نمونه‌هایی از اسپم در کامنت و لینک‌های پولی در بالای لیست قرار گرفته‌اند چون این فرمول، بالاترین ارزش را به لینک‌های کم کیفیت و اسپم که دارای متن لینک ریسکی هستند، می‌دهد.

مرحله پنجم: یک فهرست از لینک ها ایجاد کنید

لینک اکسپلورر شما را پس از انجام آنالیز تنها نمی‌گذارد. هدف این ابزار این است که شما به بهینه سازی موتور جستجو برای وب سایت خود بپردازید نه اینکه تنها آن را آنالیز کنید. مرحله بعدی شما این است که یک Link List ایجاد کنید. لینک لیست به شما این امکان را می‌دهد تا بفهمید آیا لینک‌های مورد نظر شما فعال هستند یا خیر. اگر برخی از لینک‌های اسپمی را حدف کنید، می‌توانید یک Link List تهیه کرده و از آن برای مانیتور کردن وضعیت لینک‌ها استفاده کنید. یک فهرست ایجاد کرده، برای آن نامی انتخاب کرده، دامین خود را به آن اضافه کرده و سپس لینک‌های مهم را کپی و در آن پیست کنید:

حذف بک لینک بد

حالا می‌توانید علاوه بر مانتیتور کردن لینک‌ها، لینک‌های بد را هم حذف کنید. این فهرست تمام استانداردها شامل حذف شدن لینک را هم بررسی خواهد کرد:

حذف بک لینک بد

فراگیری مباحث سئو در لیداوب:

با استفاده از ابزارهای معرفی شده می‌توانید کار شناسایی بک لینک‌های بد را به راحتی انجام داده و به افزایش رتبه سایت خود کمک کنید. می‌توانید مقالات کاربردی مشابه که در زمینه طراحی سایت و سئو می‌باشد را در کتابخانه آنلاین لیداوب مطالعه کنید.