چگونه زمان پاسخ سرور را کاهش دهیم؟ | قسمت اول

زمان پاسخ سرور یا رسپانس تایم همان میزان زمانی است که طول می‌کشد تا سرور به درخواستی از سوی مرورگر پاسخ دهد. 


مهم نیست صفحات وب سایت شما از لحاظ سرعت تا چه حد بهینه شده باشند، اگر زمان پاسخ سرور شما کند باشد، صفحات هم به کندی نمایش داده می‌شوند. گوگل می‌گوید: «باید زمان پاسخ سرور خود را به زیر ۲۰۰ میلی ثانیه برسانید».

چگونه زمان پاسخ سرور را بهبود ببخشیم؟

چهار عامل اصلی برای تعیین زمان پاسخ سرور وجود دارد که در کنار یکدیگر می‌توانند در رسپانس تایم سرور کندی یا سرعت ایجاد کنند:

- ترافیک وب سایت: هرچه ترافیک سایت بالاتر باشد به همان میزان مشکلات بیشتری هم ایجاد می‌شود.

- استفاده وب سایت از منابع: اگر صفحات وب سایت شما از منابع کمتری استفاده کنند، زمان پاسخ سرور بهبود یافته و نیازی به صرف هزینه بیشتر برای بهبود سرور نیست.

- نرم افزار وب سرور: اگر نرم‌افزار وب سرور خود یا تنظیمات آن را تغییر دهید احتمالا زمان پاسخ سرور ارتقا خواهد یافت.

- وب هاستینگ: اگر کیفیت و دامنه فعالیت هاست خود را بهبود ببخشید، می‌توانید زمان پاسخ سرور را کمتر کنید اما برای این کار باید هزینه بیشتری پرداخت کنید.

ترافیک وب سایت

زمان پاسخ سرور

هرچقدر که وب سایت شما ترافیک بیشتری داشته باشد از منابع بیشتری در سرور استفاده می‌کند. وقتی ترافیک بالا برود وب‌ سایت سریع شما رفته‌رفته کند و کندتر می‌شود. اما ترافیک چگونه بر زمان پاسخ سرور تاثیر می‌گذارد؟ وب سرور هم مانند رستورانی که چیزبرگر می‌فروشد می‌تواند در یک زمان به درخواست‌های زیادی پاسخ دهد. هرچقدر زمان پاسخ دادن به فردی طولانی‌تر شود به همان نسبت به افراد کمتری سرویس‌دهی خواهد شد. هرچه میزان منابعی که برای سرویس‌دهی به افراد به کار می‌رود بیشتر شود، منابع کمتری برای پشتیبانی از مواردی مانند PHP که برای سرویس‌دهی لازم هستند باقی می‌ماند. در مورد چیزبرگر، اگر افراد بیشتری در قسمت سفارشات به فعالیت بپردازند از تعداد افرادی که مشغول پخت چیزبرگر هستند کم می‌شود.

استفاده وب سایت از منابع

زمان پاسخ سرور

هر کاری که صفحات وب‌ سایت شما برای نمایش داده شدن انجام دهند به استفاده از سرور اضافه می‌کند. یک تم معمولی وردپرس چندین stylesheet، اسکریپت و منابع دیگری از سرور مانند تصاویر را بارگزاری می‌کند. این یعنی برای هر بار نمایش صفحات وب‌ سایت خود چندین بار از وب‌ سرور استفاده می‌کنید و این به بار سرور می‌افزاید. اهمیت استفاده از منابع کمتر در نمایش صفحات چیست؟ در اینجا، مثالی ساده را بیان می‌کنیم. فرض کنیم، یک وب سرور می‌تواند در هر ثانیه دقیقا به ۱۰۰ درخواست رسیدگی کند. شما در آن یک ثانیه می‌توانید....

- به چهار بازدیدکننده از صفحه‌ای که از ۲۵ منبع استفاده می‌کند سرویس دهی کنید.

- به ده بازدیدکننده از صفحه‌ای که از ۱۰ منبع استفاده می‌کند سرویس دهی کنید.

- به بیست و پنج بازدیدکننده از صفحه‌ای که از ۴ منبع استفاده می‌کند سرویس دهی کنید.

- به صد بازدیدکننده از صفحه‌ای که از هیچ منبع اضافه‌ای استفاده نمی‌کند سرویس دهی کنید.

در این مثال ساده، اگر وب مستر از منابع صفحات به صورت هوشمندانه استفاده کند، می‌تواند ظرفیت سرور را تا حد بسیار بالایی افزایش دهد. در این صورت نه تنها سرور می‌تواند به بازدیدکننده‌های بیشتری سرویس‌ دهی کند بلکه زمان پاسخ دهی آن سریع‌تر و بارگزاری صفحات زودتر انجام می‌شود.

کاهش منابع مورد استفاده در صفحه

زمان پاسخ سرور

هرچه صفحات وب‌ سایت شما از منابعی مانند CSS، جاوا اسکریپت و غیره کمتر استفاده کند، بارگزاری آن‌ها سریع‌تر انجام شده و فشار کمتری بر وب سرور وارد خواهد شد. برای این کار می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

- فایل‌های CSS خارجی را با هم ترکیب کنید: بسیاری از تم‌ها و طرح‌ها تمام CSS‌های مورد استفاده خود را در فایل‌های مختلف تفکیک کرده‌اند اما می‌توان این فایل ها را در یک فایل قرار داد  تا صفحه در زمان بارگزاری، منابع کمتری را فراخوانی کند.

- فایل‌های جاوا اسکریپت خارجی را ترکیب کنید: درست مانند CSS، جاوا اسکریپت‌هایی که پیج وب‌ سایت شما به کار می‌برد می‌تواند در یک فایل HTML یا js قرار بگیرد. اغلب اوقات از این روش استفاده نمی‌شود و باعث فراخوانی‌های بیهوده خواهد شد.

- استفاده از Lazy Load/ تاخیر در بارگزاری تصاویر: تعویق در بارگزاری عکس‌ها به صفحات وب این امکان را می‌دهد تا سریع تر نمایش یافته و نیازی به فراخوانی و دانلود تصاویر قبل از نمایش صفحه نباشد.

با پیروی از نکات ضروری برای افزایش سرعت صفحات می‌توانید، میزان افرادی که سرور شما می‌تواند به طور موثری به آن‌ها سرویس‌دهی کند را افزایش دهید. کاهش میزان فایل‌هایی که هر صفحه باید فراخوانی کند هم از میزان کاری که سرور باید انجام دهد می‌کاهد.

مطالعه بیشتر در لیداوب:

وب هاستینگ

زمان پاسخ سرور

قسمت دوم مقاله

حتما مطمئن شوید که از هاست مناسبی برای وب‌ سایت خود استفاده کرده‌اید. اگر شما هم مانند بسیاری از وب مسترها باشید احتمالا در ابتدای راه‌اندازی وب‌ سایت خود از ارزان‌ترین هاست‌ ممکن استفاده کرده‌اید. اگر این طور است حالا که ترافیک وب‌ سایت شما بیشتر شده باید هاست خود را ارتقا دهید. در قسمت بعدی مقاله  در لیداوب با گزینه‌های کاربردی و مناسب برای هاست و همچنین سایر روش‌های مفید برای کاهش زمان پاسخ سرور و افزایش سرعت بارگزاری و نمایش صفحات سایت خود آشنا خواهید شد.