آنالیز سئو سایت ؛ بایدها و نبایدها

آنالیز سئو سایت از نکات کلیدی است که باید آن را در ‌سایت خود اجرایی کنید. این مقاله را در  لیداوب دنبال کنید تا ۵ روش موثر در آنالیز سئو سایت را بیشتر بشناسیم.


یکی از نکات طلایی و مهم برای موفقیت یک سایت در کسب و کار اینترنتی، این است که سایت خود را برای موتورهای جستجو، بهینه‌سازی کنیم که به آن اصطلاحا سئو (SEO) می‌گوییم.
در واقع با یک سئو عالی است که می‌توانیم سایت خود را در صفحه اول یک موتور جستجو مثل Google نمایش دهیم و از آن طریق، مخاطبان و مشتریان آتی خود را وارد سایت خود کنیم.
درست است که انجام سئو، یک امر کلیدی برای سایت است اما نکته‌ی مهم‌تر این است که بتوانیم در ابتدا، تحلیل درستی از آنالیز سئو سایت خود داشته باشیم تا در ادامه بتوانیم با به‌کارگیری یک سری اصول مشخص، بهترین سئو را برای سایت خود اعمال کنیم.
اما سوال اینجاست که چگونه آنالیز درستی از سئو سایت خودمان داشته باشیم؟
برای پاسخ به این سوال همراه لیداوب باشید تا با استفاده از ۵ روش زیر بتوانید آنالیز سئو سایت خود را به بهترین شکل انجام دهید.

۵ روش موثر در آنالیز سئو سایت

آنالیز سئو سایت و استفاده از کلمات کلیدی

۱. تجزیه و تحلیل کلمات کلیدی

استفاده از کلمات کلیدی در محتوای سایت اعم از مقالات، محصولات، تصاویر و ... می‌تواند محتوای شما را بهتر برای موتورهای جستجو بهینه‌سازی کند و شما را قادر سازد که به خوبی آنالیز سئو سایت را انجام دهید، پس اولین نکته که باید به آن دقت کنید جواب به سوال زیر است.
آیا از کلمات کلیدی که بیشترین جستجو را در بین مردم دارد (درواقع مردم بیشتر به دنبال این موضوعات هستند)، در محتوای سایت خود استفاده می‌کنید؟
اگر پاسخ شما به این سوال مثبت باشد، نشان می‌دهد که شما با استفاده از کلمات کلیدی، محتوای سایت خود را برای موتورهای جستجو بهینه کرده‌اید و لذا آنالیز سئو سایت شما می‌تواند مثبت ارزیابی شود.
پس با تجزیه و تحلیل کلمات کلیدی در محتوای سایت خود، به نتایج مثبت بیشتری از آنالیز سئو سایت خود می‌توانید امیدوار باشید.

آنالیز سئو سایت و استفاده از ابزار

۲. استفاده از ابزارها

اگر تجربه طراحی یک برنامه تحت وب را داشته باشید با پلاگین‌های مربوط به سئو نیز برخورد داشته‌اید.
این پلاگین‌ها زمانی که به سایت شما اضافه شوند، در واقع به شما می‌گویند که محتوای تولیدی شما از نظر سئو، به چه شکل است درواقع آنالیز سئو سایت را در محتواهای سایت انجام می‌دهند.
آیا تصاویر درون محتوا بهینه شده است؟ آیا در متن خود از لینک‌های مرتبط استفاده کرده‌اید؟ آیا تعداد کلمات کلیدی به کار رفته شده درون محتوا با توجه به حجم نوشته مناسب است یا خیر؟ 
جواب همه این سوالات را می‌توانید با استفاده از پلاگین‌های مربوط به سئو، دریافت کنید.
کار با ابزارها ختم به پلاگین‌ها نمی‌شود بلکه امروزه سایت‌های آنلاین برای آنالیز سئو وجود دارد که شما با وارد کردن آدرس سایت خود می‌توانید، از آنالیز سئو سایت خود نیز خبردار شوید و راهکارهای لازم را برای بهتر شدن آن در نظر بگیرید.

آنالیز سئو سایت و تحلیل رقبا

۳. بازدید از سایت رقبا

قطعا در حوزه کاری خود از رقبایی که در گوگل از شما جلوتر هستند باخبر هستید یا اینکه برای یک بار هم که شده از سایت آن‌ها بازدید کرده‌اید.
آیا از خود پرسیده‌اید که موفقیت این سایت‌ها در داشتن یک سئو خوب و بودن در صفحه اول گوگل، می‌تواند مربوط به چه عواملی باشد؟
همیشه می‌گویند راهی که تجربه شده است را اگر ما هم برویم می‌توانیم به همان نتیجه برسیم و نیازی به تجربه مجدد نیست، بنابرین اگر یک سایت رتبه اول گوگل را در یک موضوع خاص داشته و در زمینه سئو موفق عمل کرده است، می‌توانیم به نکات زیر درباره سئو این سایت توجه بیشتری داشته باشیم.
چگونه محتوا تولید می‌کنند؟ در محتوای آن‌ها، عناوین و تیترها به چه شکل هستند؟ چگونه از لینک‌دهی در سایت استفاده می‌کنند؟
آیا از تصاویر با کیفیت استفاده می‌کنند و حجم این تصاویر معمولا در چه اندازه است؟ 
این نکات را در نظر گرفته و حالا با سایت خود مقایسه کنید تا بتوانید بهترین آنالیز سئو سایت را برای خودتان داشته باشید.

آنالیز سئو سایت و تحلیل سایر پارامترهای سئو

۴. بررسی دست‌های پشت پرده در سئو

سئو یک سایت فقط مربوط به یک عامل یا دو عامل نیست که با رعایت آن بتوانیم بهترین سئو را انجام دهیم درواقع پارامترهای زیادی، داشتن یک سئو موفق را تضمین می‌کنند.
بنابرین گاهی آنالیز سئو سایت در گرو آنالیز همان پارامترها یا دست‌های پشت پرده سئو است که بدانیم آیا این پارامترها به خوبی فعالیت دارند یا خیر.
عواملی مثل سرعت Load در سایت، محتوای بهینه‌شده، رسپانسیو بودن، امنیت و استفاده از گواهی SSL و هزاران پارامتر دیگر، تعیین‌کننده سئو هستند. اگر می‌خواهیم آنالیز سئو سایت خودمان را انجام دهیم باید توجه داشته باشیم که سرعت Load سایت را هم بسنجیم، محتوا را با یک سری ابزارها بهنیه کنیم، رسپانسیو و امنیت سایت هم بررسی کنیم و ... تا بتوانیم آنالیز خوبی از سئو ارائه دهیم.

آنالیز سئو سایت و استفاده از دسته و تگ

۵. استفاده از Category و Tag ها در سایت

در بازدید از سایت‌های مختلف یا سایت خودتان، یکی از مواردی که می‌توانید در آنالیز سئو سایت در نظر بگیرید این است که آیا از Category و Tag ها استفاده شده است یا خیر.
درواقع شما با استفاده از دسته، زیردسته و برچسب در ساختار محتوا و آدرس سایت، می‌تواند راه را برای گوگل هموارتر کنید تا گوگل بهتر سایت و محتوا را شناسایی کند. مثلا اگر گوگل بداند که فلان کلمه، به عنوان دسته است یا فلان کلمه درواقع در نقش برچسب قرار گرفته است، قطعا بهتر محتوا را بهینه‌سازی کند.
پس در آنالیز سئو سایت خودتان به استراتژی انتخاب کلمات در دسته‌ها، زیردسته‌ها و برچسب‌ها دقت کنید تا بتوانید تحلیل مثبتی نیز داشته باشید.

نتیجه گیری

همانطور که در بالا اشاره کردیم، سئو یک سایت مدیون هزاران پارامتر است که رعایت کردن این پارامترها می‌تواند علاوه بر موفقیت در سئو سایت، شما را در آنالیز سئو سایت به نتایج مثبتی برساند. در این مقاله درباره کلیات آنالیز سئو سایت و به کارگیری ۵ روش موثر در آن صحبت کردیم که می‌توانید با رعایت نکاتی که گفته شد، ارزیابی مثبت و خوبی را درباره سئو سایت خود داشته باشید.
برای یادگیری اصول سئو و درخشش در صفحه اول گوگل، همراهی لیداوب را به عنوان کتابخانه آنلاین خود، از دست ندهید.