چگونه لینک های برگشتی بد را کشف و مانیتور کنیم؟

لینک‌های برگشتی (backlink)، لینک‌های ورودی به یک وب سایت هستند. هرچه تعداد لینک‌های برگشتی به یک محتوا بیشتر باشد، آن محتوا ارزشمندتر تلقی شده و رتبه آن در موتورهای جستجو افزایش می‌یابد. از سوی دیگر، لینک‌های برگشتی که از سایت‌های مخرب یا غیرقابل اعتماد ایجاد می‌شوند، می‌تواند تاثیر منفی روی رتبه سایت داشته باشند. در این آموزش، درباره نحوه پیدا کردن این لینک‌ها و حذف آن‌ها صحبت خواهیم کرد.


لینک‌های برگشتی (backlink)، لینک‌های ورودی یک وب‌ سایت هستند. زمانی که یک وب‌ سایت، لینکی به وب‌ سایت دیگر داشته باشد، آن لینک را لینک برگشتی می‌نامند. لینک‌های برگشتی، اهمیت مهمی در رتبه بندی و سئو سایت شما دارند. به صورت کلی، هرچه تعداد لینک‌های برگشتی سایت شما بیشتر باشد، یا به عبارت دیگر تعداد سایت‌های زیادی به وب‌ سایت شما ارجاع دهند، رتبه شما در موتورهای جستجو اصلی بالاتر است.

 

لینک برگشتی

 لینک‌های برگشتی بد، لینک‌هایی هستند که از منابع نامرتبط با مطالب سایت شما یا از منابع غیرقابل اعتماد به سایت شما ارجاع داده می‌شوند. همچنین، لینک برگشتی از سایت‌هایی که جریمه شده باشند یا دستورالعمل‌های راهنمای گوگل را در سایت خود رعایت نکرده‌اند هم می‌تواند تاثیر منفی روی سئوی سایت شما داشته باشد. با ارائه مجموعه ابزارهای بهتر، شاخص‌های بیشتر برای سنجش لینک و افزایش دانش، شناسایی لینک‌های برگشتی بد در سال‌های اخیر آسان‌تر شده است. در این مقاله قصد داریم، با استفاده از Link Explorer و Excel، روشی برای شناسایی لینک‌های برگشتی بد توضیح دهیم و سپس با استفاده از قدرت Moz Link Explorer، Keyword Explorer Lists و در نهایت Link Lists بر آن‌ها نظارت کنیم. 

اندازه گیری مقدار ریسک هر لینک برگشتی (backlink) به سایت

معیارهای متفاوتی برای برای شناسایی لینک‌های بد و سپس حذف آن‌ها وجود دارد. سه معیار رایج را که توسط سئو استفاده می‌شود، در زیر توضیح دادیم. 

معیارهای اعتمادسنجی لینک‌های برگشتی (backlink)

برای اعتمادسنجی لینک‌های برگشتی و تشخیص لینک‌های برگشتی بد، معیارهای متفاوتی وجود دارد که دو مورد از رایج‌ترین آن‌ها، Moz Spam Score و Majestic Trust Flow هستند. این دو معیار کاملاً متفاوت از یکدیگر عمل می‌کنند. معیار Moz Spam Score، این احتمال را که دامنه‌ای ممنوع باشد یا براساس ویژگی‌های خاص وب‌ سایت‌ها جریمه شده باشد، پیش‌بینی می‌کند. در حالی که Majestic Trust Flow میزان اعتماد به یک دامنه یا صفحه را براساس کیفیت لینک‌هایی که به آن اشاره می‌کنند، تعیین می‌کند. از آنجایی که این دو معیار کاملاً متفاوت هستند، مدیران وب‌ سایت از هر دو معیار برای شناسایی سایت‌های قابل اعتماد استفاده می‌کنند.

 دستکاری متن لینک‌ های برگشتی (backlink)

 بیشتر بخوانید:

یکی از مواردی که در سئو اهمیت دارد، انتخاب متن با ارزش برای لینک‌ها است که می‌تواند رتبه شما را در موتورهای جستجو افزایش دهد. در نتیجه، اگر متن لینک‌های برگشتی متناسب با محتوای سایت شما نباشد، تاثیر منفی روی رتبه سایت شما خواهد گذاشت. ممکن است سایت‌های دیگر برای جایجایی رتبه شما، متن لینک‌های برگشتی را به گونه‌ای دستکاری کنند که رتبه سایت شما کاهش پیدا کند. برای اینکه بفهمیم متن لینک‌های برگشتی مرتبط با محتوای سایت ما است، می‌توانیم آن‌ها را بررسی کنیم، اما راه بهتر، استفاده از روش‌های خودکار است.  

مرجع ضعیف

مورد دیگری که باید به آن توجه شود، لینک‌های ضعیف یا کم قدرت است. یک لینک برگشتی خوب باید در صفحات میانی سایت که به خوبی به آن‌ها لینک داده شده، قرار داشته باشد. اگر تفاوت میان قدرت دامنه و قدرت صفحه زیاد باشد، این مساله می‌تواند نگران‌ کننده باشد. اگرچه این نگرانی شدید نیست، اما از آنجایی که این مورد در انواع متفاوت هرزنامه‌ها مانند هرزنامه نظرات یا هرزنامه پروفایل انجمن، به وضوح دیده شده، بررسی آن می‌تواند ارزشمند باشد.

تحلیل لینک های برگشتی بد

با درنظر گرفتن ویژگی‌های متفاوت لینک‌های برگشتی بد، در ادامه روشی سریع برای تحلیل لینک‌های برگشتی بد ارائه می‌کنیم.

گام اول: داده لینک برگشتی (backlink) را بگیرید

اولین و ساده‌ترین گام، به دست آوردن داده لینک‎های برگشتی با کمک Link Explorer است. با داشتن تقریباً سی تریلیون لینک در شاخص خود، می‌توانیم اکثر لینک‌های برگشتی بد را پیدا کنیم. برای شروع، وارد برگه Link Explorer > Inbound Links شوید و دامنه یا صفحه‌ای را که قصد دارید تحلیل کنید، وارد کنید.

داده لینک برگشتی

از آنجایی که ما قصد داریم لینک‌هایی را بررسی کنیم که دنبال می‌شوند، فیلتر “follow” را تنظیم می‌کنیم. همچنین فیلتر وضعیت لینک را با مقدار "Active" تنظیم می‌کنیم تا لینک‌های حذف شده کنار گذاشته شوند.

فیلتر لینکهای برگشتی

 پس از اینکه این فیلترها را انتخاب کردیم، دکمه Export را کلیک می‌کنیم. در این مرحله، برای دانلود لینک‌های برگشتی، چند تا انتخاب دارید. اگر سایت شما کمتر از 1000 لینک برگشتی دارد، immediate download را انتخاب کنید. اما اگر پروفایل شما بزرگتر است، largest setting را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا برای دانلود آماده شود. 

بسیاری از سئوها، در این مرحله متوقف می‌شوند. در ارسال استاندارد لینک‌های برگشتی، مقدار معیارهای PA ،DA و Spam Score محاسبه می‌شود و در نتیجه می‌توان از این مقادیر برای پیدا کردن لینک‌های برگشتی بد استفاده کرد. Link Explorer، تمام این موارد را در زمان ارسال لینک‌ها برای شما انجام می‌دهد. اما می‌توانیم یک قدم جلوتر برویم و متن لینک‌های برگشتی را هم بررسی کنیم. 

گام دوم: به دست آوردن متن لینک برگشتی (backlink)

به دست آوردن متن لینک با استفاده از Link Explorer، کاری نسبتاً آسان است. تنها کافی است در برگه Link Explorer>Anchor Text، دکمه Export را کلیک کنید. به فیلتر خاصی هم در این مرحله نیست.

متن لینکهای برگشتی

گام سوم: اندازه گیری ارزش متن لینک

در این گام می‌توانیم با استفاده از Moz Keyword Explorer، فهرست کلیدواژه‌ها را به دست آوریم و متن لینک‌هایی که تناسب کمی با محتوای سایت ما دارند، پیدا کنیم. در ابتدا، تمام متون غیر مرتبط مانند URL به عنوان متن لینک را حذف می‌کنیم. اگرچه این قدم کاملاً ضروری نیست اما می‌تواند در رتبه سایت تاثیر گذار باشد.

فیلتر کردن متن لینک های برگشتی

پس از اینکه URLهای استفاده شده به عنوان متن لینک را حذف کردید، متن لینک موردنظر خود را در یک فهرست کلیدواژه‌ جدید کپی کنید تا Keyword Explorer، آن را جستجو کند.

کلید واژه متن لینکهای برگشتی

با این کار، می‌توانیم متن‌های لینک را برحسب حجم جستجو آن‌ها مرتب کنیم. اگرچه رایج نیست که یک متن لینک، حجم زیادی جستجو داشته باشد، اما مدیران وب‌ سایت می‌توانند برای بهبود رتبه خود در مورتورهای جستجو، کلیدواژه‌های پراستفاده مرتبط را در متن لینک‌ها قرار دهند. بنابراین، از حجم جستجو متن لینک‌ها، به عنوان یک معیار برای تغییر آن‌ها استفاده می‌شود. 

 بیشتر بخوانید:

گام چهارم: ادغام، فیلتر، مرتب سازی و مدل

در این گام، داده‌ها (لینک‌های برگشتی و فهرست کلیدواژه‌ها) را با هم ادغام می‌کنیم تا لیست کاملی از لینک‌های مرتبط به دست آوریم. ابتدا آن‌ها را در یک فایل اکسل باز می‌کنیم و زوج‌های (متن لینک، نام دامنه لینک برگشتی) تکراری را حذف می‌کنیم. برای این کار، لینک‌های برگشتی را در یک نرم افزار اکسل باز می‌کنیم و فهرست URLها را از اولین ستون به آخرین ستون کپی می‌کنیم و سپس مقدار Data > Text to Columns > Delimited > Other را با “/” مقداردهی می‌کنیم. این کار باعث می‌شود URLها براساس کاراکتر "/" به بخش‌های مختلف تقسیم شوند و هر بخش در یک ستون قرار بگیرد. بدین ترتیب ستون چهارم، نام دامنه خواهد بود.

حذف نامهای دامنه تکراری

زمانی که این کار انجام شد، زوج نام‌های دامنه و متن لینک‌های تکراری را حذف می‌کنیم. دقت کنید که ما نمی‌خواهیم خود را به یک لینک برای هر دامنه محدود کنیم، درحالی که بسیاری از سئوها این کار را می‌کنند. این کار اشتباه است چون ممکن است چندین لینک مرتبط در یک سایت وجود داشته باشد که متن لینک آن‌ها با هم متفاوت باشد. 

حذف زوج های تکراری( نام دامنه، متن لینک)

سپس Data> Remove Duplicates را انتخاب می‌کنیم و ستون‌های متن لینک و ستون دامنه را مشخص می‌کنیم. پس از آن، موارد تکراری حذف می‌شوند. کار دیگری که باید انجام شود، ادغام این داده‌ها با داده حجم جستجو است که از Keyword Explorer به دست آمده است. در فهرست واژگان متن لینک که در Keyword Explorer ایجاد کردید، دکمه export را کلیک کنید: ارسال فهرست کلید واژه ها

 داده دریافت شده را باز کنید و آن را در برگه دوم اکسل در کنار برگه لینک‌های برگشتی که اخیراً ایجاد و فیلتر شده است، کپی کنید. در تصویر زیر، این دو برگه “Raw Data” و “Anchor Text Data” نام‌گذاری شدند. برگه های اکسل برای متن لینک و لینکهای برگشتی

سپس لازم است که یک VLOOKUP را به صفحه گسترده لینک‌های برگشتی اعمال شود و حجم جستجو برای متن لینک هر لینک برگشتی مشخص و در یک ستون نوشته شود. فرمول VLOOKUP، بسته به نام برگه‌ها و ستون‌های ایجاد شده، متفاوت باشد. برای مثال، یک نمونه از این فرمول در زیر نشان داده شده است: نمونه فرمول VLookUP

در فرمول بالا از دو VLOOKUP استفاده شده که به طور همزمان نتایج N/A را با شماره 0 جایگزین می‌کند.

 پس از آن، می‌توانیم مدل سازی را انجام دهیم. ابتدا بهتر است ستون حجم جستجو را مرتب کنیم تا مرتبط‌ترین متن لینک در ابتدای فهرست قرار بگیرد. مرتب کردن ستون حجم جستجو

سپس ستون جدیدی ایجاد می‌کنیم که ریسک هر لینک برگشتی را با فرمولی برحسب کیفیت لینک، مقدار ریسک متن لینک و معیار Spam Score محاسبه می‌کند.  ترکیب معیارهااجزای فرمول بالا، به صورت زیر است:

D11 : این ستون به مقادیر Spam Score اشاره دارد.

(F11-E11) : این مقدار برابر با (قدرت دامنه - قدرت صفحه است). 

(Log(G11+1)*10) : این فرمول، تعداد تکرارهای متن لینک را به یک عدد قابل اعمال در فرمول تبدیل می‌کند. اگر از تابع لگاریتم (Log) استفاده نشود، مقدار زیاد تکرارها می‌تواند تاثیر زیادی روی فرمول داشته باشد و در نتیجه تاثیر سایر معیارها را کم کند.

(Log(O11+1)*10) : این فرمول، مقدار حجم جستجو را به یک عدد تبدیل می‌کند که می‌توان آن را در فرمول به کار برد.

پس از اجرای فرمول بالا و ایجاد ستون جدید، می‌توانید آن را مرتب کنید. با این کار، لینک‌های برگشتی خطرناک مانند اسپم‌ها در ابتدای ستون قرار می‌گیرند. اسپم ها

در تصویر بالا، لینک‌های اسپم در ابتدای فهرست قرار گرفتند. این لینک‌ها چون کیفیت کمتری دارند، مقدار ریسک آن‌ها افزایش پیدا می‌کند و در نتیجه با مرتب کردن ستون ریسک در ابتدای آن قرار می‌گیرند. 

 گام پنجم: ایجاد یک فهرست لینک

پس از تحلیل لینک‌ها و مشخص شدن لینک‌های برگشتی بد، لازم است که برای مانیتور و سپس حذف، آن‌ها را در یک لیست پیگیری قرار دهیم. برای این منظور، از ویژگی Link List در Link Explorer استفاده می‌کنیم. این ویژگی، این امکان را به ما می‌دهد که وضعیت لینک‌ها را مانیتور کنیم و بررسی کنیم که آیا لینکی فعال است یا خیر. برای ایجاد یک فهرست جدید، کافی است یک نام برای آن تعیین کنیم و سپس نام دامنه و لینک‌های برگشتی مربوط به این دامنه را به فهرست اضافه کنیم.  

فهرست لینکهای حذفیLink List ایجاد شده، تمام معیارهای لینک‌های اضافه شده را دنبال می‌کند و از حذف آن‌ها اطمینان حاصل می‌کند.فهرست لینکهای فعال حذف شده

در این مرحله، فرآیند پیدا کردن لینک‌های برگشتی بد و حذف آن‌ها به پایان می‌رسد!

فرا بگیرید:

 با روشی که در مطلب بالا توضیح داده شد، شما می‌توانید لینک‌های برگشتی بد را برحسب معیارهای استاندارد مانند DA ،PA و Spam Score پیدا و حذف کنید. همچنین، می‌توانید برای تحلیل دقیق‌تر، کیفیت متن لینک‌های برگشتی را مانند آنچه که در بالا توضیح داده شد، بررسی کنید. حذف لینک‌های برگشتی بد می‌تواند رتبه سایت شما را بهبود بخشد. موارد دیگری هم وجود دارد که می‌تواند در ارتقا رتبه سایت شما در موتورهای جستجو تاثیر گذار باشد که در آموزش‌های بعدی آن‌ها را دنبال خواهیم کرد. برای آشنایی با این موارد و همچنین آموزش‌های تخصصی در رابطه با طراحی سایت و سئو با ما در کتابخانه آنلاین لیداوب همراه باشید. 

برچسب ها