گزارش شفافیت تبلیغات سیاسی در گوگل

گوگل در حال ایجاد شفافیت هر چه بیشتر پیرامون تبلیغات سیاسی و تبلیغ‌ کنندگانی است که کمپین‌هایی را در شبکه‌های تبلیغاتی این کمپانی راه‌اندازی می‌کنند. با لیداوب همراه باشید.


گوگل پس از بروز رسانی سیاست‌های تبلیغات سیاسی خود در ماه می که ارائه ID برای هر کسی که تبلیغات سیاسی خریداری می‌کرد را اجباری نمود، حالا اولین گزارش شفافیت خود که منحصرا روی تبلیغات سیاسی و کتابخانه این تبلیغات متمرکز است را منتشر کرد.

این گزارش شامل دسته بندی پول‌های صرف شده در بخش تبلیغات سیاسی در هر ایالت و در هر حوزه از کنگره و همچنین فهرستی از تبلیغ کنندگان برتر سیاسی است که نشان می‌دهد هر کدام چه میزان هزینه روی کمپین‌های تبلیغاتی گوگل صرف کرده‌اند.

گزارش شفافیت تبلیغات سیاسی گوگل

در این گزارش جدولی وجود دارد که محبوب‌ترین کلمات کلیدی به کار رفته توسط تبلیغ کنندگان سیاسی را به ازای تبلیغی که برای هر لغت یا عبارت کلیدی ساخته‌اند، نشان می‌دهد. میکی اسمیت، مدیر ارشد بخش محصولات در مورد گزارش شفافیت گوگل می‌گوید، «این داده‌ها کلمات کلیدی که تبلیغ کنندگان بابت آن‌ها بیشترین پول را طی انتخابات اخیر آمریکا خرج کرده‌اند نشان می‌دهد» گوگل می‌گوید که اطلاعات این گزارش به صورت هفتگی بروز رسانی شده و در نوامبر قابل دانلود کردن است:

گزارش شفافیت تبلیغات سیاسی گوگل

کتابخانه تبلیغات سیاسی گوگل

کتابخانه تبلیغات سیاسی در واقع یک آرشیو قابل جستجو از تبلیغات سیاسی است که در شبکه‌های تبلیغاتی گوگل نمایش می‌یابد. جستجوها دارای فیلترهایی هستند که می‌توانند تبلیغاتی را بیابند که طی یک دوره تاریخی مشخص اجرا شده‌اند، میزان هزینه صرف شده روی یک کمپین را مشخص می‌کنند، نوع تبلیغ (تصویر، ویدیو، متن) هم قابل شناسایی خواهد بود. نتایج جستجو را هم می‌توان با گزینه‌هایی مانند «اخیرا اجرا شده»، «هزینه- بالا تا پایین» یا «اثربخشی- بالا تا پایین» دسته بندی کرد:

گزارش شفافیت تبلیغات سیاسی گوگل

 مطالعه مقالات مرتبط در لیداوب:

کلیک کردن روی یک تبلیغ در نتایج جستجو، آن تبلیغ را به صورت کامل نمایش می‌دهد و اگر تبلیغ یک ویدیو باشد، می‌توانید آن را تماشا کنید. می‌توانید تبلیغ کنندگانی که بابت آن آگهی پول پرداخته‌اند، نوع تبلیغ، میزان هزینه صرف شده روی تبلیغ، تعداد نظراتی که آن تبلیغ دریافت کرده و تاریخی که اجرا شده است را مشاهده کنید. گوگل علاوه بر ارائه آرشیو تبلیغات سیاسی، اطلاعات را در Google Cloud BigQuery هم قابل دسترسی قرار داده است تا هر کسی بتواند کدی برای اجرای جستجوهای خاص بین داده‌های تبلیغات سیاسی بنویسد. اسمیت می‌گوید، «محققان، ناظران سیاسی و شهروندان عادی می‌توانند از داده‌های ما برای ایجاد نمودار، گراف، جدول یا دیگر موارد برای نشان دادن جزئیات تبلیغات سیاسی استفاده کنند. ما در حال کار با متخصصانی از آمریکا و سراسر جهان هستیم تا ابزارهایی ایجاد کنیم که طیف گسترده‌تری از جزئیات تبلیغات سیاسی را در بر می‌گیرند».

وقتی پای کمپین‌های تبلیغات سیاسی و مبلغان این کمپین‌ها وسط باشد، شفافیت و امنیت از اولویت‌های کمپانی گوگل و دیگر پلتفرم‌های تبلیغات دیجیتال است. پس از آنکه مشخص شد روسیه از طریق نشر تبلیغات مخرب در فیسبوک و توییتر، در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ دخالت داشته است، تقریبا تمام پلتفرم‌های اجتماعی بزرگ سیاست‌های تبلیغاتی خود را بروز رسانی کرده‌اند. فیسبوک و توییتر هم مانند گوگل، آرشیوهای قابل جستجو از تبلیغات سیاسی ایجاد کرده اند.

لیداوب را جهت مطالعه بهترین مقالات در خصوص سئو و مسائل مرتبط با آن دنبال کنید.