در حال بارگزاری ...

گوگل وبمستر چیست؟

توسط امیرحسین عباسی
آخرین به روز رسانی جمعه 04 مهر 1399

گوگل وبمستر، ابزاری رایگان و بسیار کاربردی گوگل است که در اختیار طراحان وب قرار می‌گیرد تا بتوانند به بهترین شکل، سایت خود را مدیریت کنند. همراه لیداوب باشید تا با گوگل وبمستر بیشتر آشن

گوگل وبمستر، ابزاری رایگان و بسیار کاربردی گوگل است که در اختیار طراحان وب قرار می‌گیرد تا بتوانند به بهترین شکل، سایت خود را مدیریت کنند. همراه لیداوب باشید تا با گوگل وبمستر بیشتر آشنا شویم.


برای مدیریت یک سایت، گوگل ابزارهای زیادی را به شما معرفی می‌کند اما در بین تمامی آن‌ها، شما به عنوان یک طراح یا مدیر سایت، باید از گوگل وبمستر استفاده کنید. گوگل وبمستر ابزاری است که هزینه‌ای را بر روی دست شما نخواهد گذاشت و همواره در تمامی ساعات شبانه‌روز در خدمت شما خواهد بود. این ابزار با امکاناتی که در اختیار شما قرار می‌دهد، می‌تواند اطلاعات مفیدی را به شما منتقل کند که با تحلیل آن‌ها می‌توانید سایت موفقی را داشته باشید. در این مقاله درباره تمامی امکانات گوگل وبمستر و نکات مربوط به استفاده از آن صحبت خواهیم کرد پس با ادامه این مقاله را در لیداوب دنبال کنید.

گوگل وبمستر در نقش جانشین مدیر سایت

قبل از اینکه بخواهیم به معرفی این ابزار بپردازیم؛ در ابتدا باید سایت خود را به این ابزار معرفی گردانیم و سپس بتوانیم از آن استفاده کنیم لذا در قدم اول، درباره مراحل معرفی سایت به گوگل وبمستر نکاتی را ارائه خواهیم کرد.

نکته اول در استفاده از این ابزار همچون دیگر ابزارهای گوگل، داشتن یک حساب کاربری در Gmail است پس اگر حساب کاربری در Gmail دارید که چه بهتر ولی اگر ندارید به عنوان اولین قدم به سراغ Gmail رفته و برای خود یک حساب کاربری بسازید.

 

گوگل وبمستر

 

حال باید وارد آدرس گوگل وبمستر شویم. زمانی که وارد می‌شوید با تصویر بالا مواجه می‌شوید که در آن باید روی Sign in کلیک کنید.

 

گوگل وبمستر

 

بعد از آن کلمه روی Sign in کلیک کردید، با یک کادر قرمز رنگ مواجه می‌شوید که باید ابتدا مشخص کنید این ابزار را برای سایت یا موبایل قرار است استفاده کنید و بعد آدرس سایت خودتان را در ابتدا بدون WWW وارد نمایید (مثل ساختاری که مشاهده می‌کنید) و درنهایت گزینه a Property Addرا بزنید

 

گوگل وبمستر و Verify کردن سایت

وارد صفحه‌ای مشابه صفحه بالا می‌شویم. در اینجا ما باید به گوگل وبمستر اثبات کنیم که ما مدیر سایت هستیم یا به هر حال دسترسی به سایت را داریم و برای اثبات این موضوع راه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانیم انجام دهیم.  همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید ابتدا باید شما باید یک کد html را ابتدا دانلود کنید و سپس آن را در پوشه اصلی یا پوشه root سایت خود آپلود کنید (پوشه Public_html). سپس باید روی لینکی که مشاهده می‌کنید کلیک کنید تا گوگل از صحت و سقم کار شما مطمئن شود و درنهایت باید Verify نماییم.
دقت کنید که تمامی مرحله قبل را باید برای سایت با پیشوند WWW هم انجام دهید. فقط دقت کنید که دیگر نیازی به گذاشتن کد در پوشه اصلی سایت نیست چرا که یک بار ما به گوگل اثبات کرده‌ایم که این سایت متعلق به ما است لذا فقط باید گزینه Verify را بزنید. ما تا اینجا موفق شده‌‎‌ایم سایت خود را در گوگل ثبت کنیم (هم با WWW و هم بدون WWW).

 

گوگل وبمستر

 

حال وقت آن رسیده است که گوگل را از سردرگمی بیرون آوریم چرا که ما سایت خودمان را به دو شکل برای گوگل مشخص کرده‌ایم. در اصطلاح باید در این مرحله سایت خود را به صورت بدون WWW برای گوگل ترجیح دهیم. برای این کار ابتدا باید وارد صفحه بالا شوید و بر روی سایت بدون WWW که با کادر قرمز رنگ برای شما مشخص کرده‌ایم، کلیک کنید.

 

گوگل وبمستر

 

سپس مطابق تصویر بالا بر روی چرخ دنده که در سمت راست بالای تصویر مشاهده می‌کنید باید کلیک کنید و در نهایت در پنجره باز شده، گزینه دوم یعنی Site Setting را انتخاب باید کنید.

 

گوگل وبمستر و ترجیج دامنه بدون wwwدرنهایت وارد صفحه بالا می‌شویم که شما باید در قسمت Preferred Domain، دامنه بدون WWW خود را ترجیح دهید.

 

گوگل وبمستر و سایت مپ

 

دقت کنید ما تمامی مراحل بالا را انجام دادیم به این قصد که سایت خود را صرفا به گوگل وبمستر معرفی نماییم و گوگل بداند که این سایت برای ما است. حال باید یک پل ارتباطی بین سایت و گوگل وبمستر نیز برقرار کنیم تا گوگل وبمستر بتواند سایت ما را آنالیز و مدیریت کند. عاملی که باید این وظیفه را برعهده گرفته و مثل یک پل، بین گوگل وبمستر و سایت ارتباط برقرار کند، Sitemap یا نقشه سایت هست.

به تصویر بالا دقت کنید. در ستون سمت چپ قسمت‌های مختلف گوگل وبمستر را مشاهده می‌کنید. تنها کاری که لازم است شما انجام دهید این است که روی گزینه Crawl کلیک کرده و در نهایت گزینه Sitemap را باید انتخاب کنید.

 


 

زمانی که روی Sitemap کلیک کردید، وارد صفحه‌ای همچون تصویر بالا می‌شوید که باید در قسمت راست و بالای تصویر، گزینه Add/Test Sitemap را بزنید و در کادر مشخص شده، نقشه سایت خود را قرار دهید و درنهایت گزینه Submit را بزنید. (فقط دقت داشته باشید که آدرس اصلی سایت نوشته شده است و شما فقط باید ادامه آدرس مربوط به نقشه سایت خود را در آن بنویسید)

شما موفق شدید سایت خود را در ابتدا به گوگل معرفی و سپس ارتباط خود را هم با گوگل برقرار کنید و از همین لحظه شما می‌توانید کار خود را با گوگل وبمستر انجام دهید. در ادامه این مقاله به توضیح ۸ قسمت‌ مختلف این ابزار خواهیم پرداخت.

 

گوگل وبمستر

 

۸ نقش مهم و کلیدی گوگل وبمستر

 

گوگل وبمستر

 

۱. Dashboard
اولین قسمتی که شما در گوگل وبمستر با آن مواجه می‌شوید، داشبورد است. در قسمت داشبورد علاوه بر توجه به قسمت تنظیمات (همان علامت چرخ دنده در قسمت بالا و سمت راست)، باید به سه نموداری که در مرکز دید شما هست، توجه کنید.

 • نمودار Crawl Eror
  این نمودار وضعیت سرور، خطاهایی که ربات‌ها و خزنده‌های گوگل در هنگام بررسی سایت شما با آن مواجه شده‌اند، صفحاتی که در آن‌ها خطای 404 مشاهده شده (Not found) و ... نمایش داده می‌شود.
 • نمودار Search Analytics
  این نمودار درواقع تعداد کلیک شما را در سایت شما مشخص می‌کند.
 • نمودار Sitemap
  این نمودار درباره محتواهای Submit و Index شده به ما اطلاعاتی را می‌دهد و نیز خطاهایی که ممکن است در این مسیر مشاهده شود.

۲. Massage
این قسمت هم، گوگل وبمستر به شما نکات مهمی را در جهت رفع خطاها، بهترشدن موقعیت سایت، تغییرات صورت گرفته و ... اعلام می‌کند لذا بسیار مهم بوده و حتما باید به آن توجه کنید.

۳. Search Appearance
در این گزینه با یک سری زیر عناوین مواجه هستیم که در موارد زیر تک‌تک این عناوین را بررسی خواهیم کرد.

 

گوگل وبمستر و استراکچر دیتا

 

 • Structure Data
  استراکچر دیتا، یک رکن مهم در سایت است که باعث می‎شود ساختار اسنیپت‌های سایت به صورت بهتر و منظم‌تری در اختیار گوگل قرار بگیرد. زمانی که شما این گزینه را انتخاب می‌کنید، مطابق تصویر بالا به شما گفته می‌شود که در کدام قسمت سایت شما و در کدام اسنیپت، مشکل وجود دارد (اگر در کنار نموارد آبی، نمودار قرمز رنگ هم وجود داشته باشد نشان‌دهنده این است که یک جای کار شما می‌لنگد) که شما وظیفه دارید که آن را اصلاح نمایید.

 

گوگل وبمستر و rich card

 

 • Rich Card 
  به تصویر بالا نگاه کنید، قطعا در هنگام جستجو پیرامون برخی از موضوعات، به آن‌ها برخورد کرده‌اید. اصطلاحا به این کادرها (کادر قرمز رنگ تصویر بالا) که اطلاعات خلاصه‌ای از سایت و موضوع موردنظر ما را نمایش می‌دهند، Rich Card گفته می‌شود. حال برای ایجاد این نوع کادرها برای سایت خود می‌توانید از طریق Rich Card نیز استفاده کنید.

 • Data Highlighter

  گوگل وبمستر و data highlighter


  به معنی این واژه دقت کنید. درواقع ما قرار است دیتا (محتوا) سایت خود را برای گوگل پررنگ‌تر و واضح‌تر (اصطلاحا Highlight) کنیم. زمانی که شما این گزینه را کلیک می‌کنید، باید مطابق تصویر ابتدا روی گزینه Start Highlighting کلیک کنید و درنهایت کادری مشابه تصویر بالا به شما نمایش داده می‌شود.
  در کادری که باید آدرس وارد کنید باید حتما حتما به دو نکته توجه کنید. اول اینکه حتما آدرسی که وارد می‌کنید، آدرس یکی از صفحات داخلی شما باشد (پس آدرس اصلی سایت خود را وارد نکنید مثلا آدرس یکی از مقالات خود را وارد کنید) و نکته دوم اینکه حتما این آدرس باید در گوگل ایندکس شده باشد (درواقع باید گوگل محتوای سایت شما را قبول کرده باشد لذا نمی‌شود امروز سایت خود را طراحی کرد و فردا بخواهیم از Data Highlighter استفاده کنیم چرا که هنوز آدرسی از سایت ما ایندکس نشده است)
  در قسمت بعد باید به گوگل بفهمانید که این آدرسی که وارد کرده‌اید، از چه نوع است. آیا این آدرس مربوط به یک مقاله است؟ مربوط به یک محصول است؟ مربوط به یک رویداد است؟ و ... درنهایت برای شروع کار باید تیک گزینه Tag this page and others like it را بزنید و درنهایت گزینه ok را فعال نمایید تا مراحل مربوط به Data Highlighter نیز شروع شود.

   

  گوگل وبمستر و data highlighter

   


  زمانی که شروع به کار می‌کنیم، مطابق تصویر، گوگل، آدرس صفحه‌ای را که به آن داده‌ایم را می‌آورد و از ما می‌خواهد که کادر سمت راست را برایش کامل کنیم. همانطور که در تصویر بالا مشخص است، شما باید این کادر را کامل کنید به این صورت که مثلا روی عنوان خود کلیک باید کنید و سپس دسته موردنظر را مشخص است. اگر عنوان را انتخاب کردید باید Title را انتخاب کنید، اگر نویسنده را انتخاب کرده‌اید باید روی اسم نویسنده رفته و گزینه Author را انتخاب کنید و به همین شکل پیش بروید. (درواقع عناوین مهم را Highlight می‌کنیم).

  گوگل وبمستر و data highlighterزمانی که نمونه کار شما تمام شده و گزینه Done را انتخاب کردید، کادری همچون تصویر بالا به شما نمایش داده می‌شود که باید Page Set را برای آن مشخص نمایید. در این صفحه، گوگل نیز صفحات مشابه با صفحه‌ای که برایش معرفی کرده‌ایم را معرفی می‌کند و ما باید درواقع این Page set را تایید نماییم.بعد از تایید Page set درواقع گوگل تمامی صفحاتی که خودش آن‌ها را به عنوان موارد مشابه پیدا کرده بود را برای شما می‌آورد و وظیفه شما در اینجا این است که تمامی قسمت‌های مهم را مثل مورد اول چک کرده و اگر غلط چیزی جایگزین شده است، آن را تصحیح کرده و در نهایت گزینه Done را بزنید. (اگر دقت کرده باشید، گزینه‌ای در کنار Done داریم به نام Remove. کاربرد آن زمانی است که گوگل صفحه‌ای از موارد مشابه را آورده و شما برچسب‌های لازم را در این صفحه ندارید که بتوانید آن را کامل کنید لذا با زدن روی این گزینه، آن صفحه را پاک و به گوگل را به صفحه بعدی دعوت می‌کنید).

  گوگل وبمستر و data highlighter

  تصویر بالا نیز آخرین مرحله‌ای است که باید انجام دهید و با زدن گزینه Publish، پایان مرحله Data Highlighter برای شما با موفقیت اعلام خواهد شد.

 

گوگل وبمستر و html improvement

 

 

 • HTML improvement
  این قسمت‌، یکی از قسمت‌های کلیدی گوگل وبمستر است. در اینجا هرگونه اشکالی که در عنوان و توضیحات متا مربوط به اصول سئو دارید، برای شما مشخص می‌شود.
  اینکه عنوان شما کوتاه است یا بلند؟ توضیحات متا کوتاه نوشته شده‌اند یا بلند؟ چه تعداد محتوای شما دارای عناوین یا توضیحات متا تکراری هستند؟ و ... 
  جواب سوالات بالا در این بخش است لذا حتما برای داشتن سئو خوب به این قسمت سر زده و اگر اشکالی را مشاهده کردید، حتما آن را رفع نمایید.

 • Accelerated Mobile Pages
  این قسمت مرتبط با اصول رسپانسیو سایت شما هست که کاربران می‌تواند با کمک از این قسمت، یک سری از کدهای html را به سایت خود اضافه کنند که علاوه بر رعایت بهتر اصول رسپانسیو، به افزایش سرعت سایت در اسمارت‌فون‌ها نیز می‌تواند کمک کند.

۴. Search Traffic
این قسمت تقریبا مشابه Google Analytics است با این تفاوت که اطلاعات کمتری از گوگل آنالیتیکس را در اختیار ما قرار می‌دهد.

 

گوگل وبمستر و search traffic

 

 • Search Analytics
  در تصویر بالا همانطور که مشاهده می‌کنید، گوگل وبمستر اطلاعات مختلفی را درباره موضوعات جستجو شده، کشورهای متعلق به کاربران سایت، ابزارهایی که با آن به سایت شما آمده‌اند، نوع جستجوی انجام شده به وسیله کاربر و ورود او به سایت شما و ... در اختیار شما قرار می‌دهد که می‌توانید هر کدام که دوست داشتید، تیک آن را زده و نتیجه را مشاهده کنید. اما نکته مهم آشنایی را ۴ اصطلاحی که باید آن را بدانید ضمن اینکه در هنگام ورود به این صفحه می‌توانید این 4 مورد را هم فعال کنید تا بتوانید نتایج بهتری را از آن بگیرید. این۴ مورد شامل:

  Click: کاملا مشخص است یعنی روی لینک شما در گوگل کلیک شده باشد.
  Impressions: اگر بخواهیم این واژه را تعریف کنیم، یعنی کاربر موضوع موردنظر را جستجو کند اما لزوما کلیک نکرده باشد (صرفا جستجو مهم است). مثلا در زمینه طراحی وب و سئو در لیداوب، مقالاتی نوشته‌ شده‌اند. حال هر کس در گوگل، طراحی وب را جستجو کند، یک Impression برای لیداوب در نظر گرفته می‌شود با اینکه ممکن است حتی آن شخص اصلا روی لینک طراحی وب یا سئو لیداوب کلیک هم نکند.
  CTR: به معنی نرخ تبدیل هست درواقع تعداد کاربرانی را نشان می‌دهد که روی نتیجه موردنظر ما کلیک کرده‌اند.
  Position: درواقع تا حدی جایگاه شما را در یک کلمه خاص تعیین می‌کند.

 • Links To Your Site
  از اسمش هم مشخص است. در اینجا مشخص می‌شود که چه سایت‌هایی به شما لینک داده‌اند نیز درباره بیشترین محتوای سایت شما که بیشترین تعداد لینک به آن نیز خورده است مطلع می‌شوید.

 

گوگل وبمستر و internal link

 

 • Internal Links
  در این قسمت شما می‌توانید درباره تعداد لینکی که به صفحات و بخش‌های مختلف سایت شما خورده شده است را مشاهده نمایید.
 • Manual Actions
  اینجا اصطلاحا معروف به بخش شکایات است لذا اگر شخصی یا سازمانی از شما شکایت داشته باشد در اینجا شما می‌توانید شکایت فرد موردنظر را پیگیری و رفع نمایید.
  اگر از یک سایت به صورت غیرقانونی کپی‌بردای انجام دهید یا اینکه از نام دامنه آن‌ها بخواهید در دامنه خود استفاده نمایید و ... باعث ایجاد شکایت خواهید شد.

 

گوگل وبمستر و international targeting

 

 • International Targeting
  این بخش خود دارای دو قسمت است:
  ۱) Language: در این قسمت، گوگل بررسی می‌کند که آیا شما از تگ‌های hreflang (این تگ‌ها باعث شناسایی بهتر زبان سایت شما به گوگل می‌شود) در سایت خود استفاده می‌کنید یا خیر که اگر جواب منفی باشد مطابق تصویر بالا به شما این اخطار را خواهد داد.
  ۲) Country: در این بخش هم شما باید کشوری که بیشترین مخاطبان شما در آن هستند را انتخاب نمایید که ایران نیز خواهد بود.

 • Useability Mobile
  در این قسمت، سایت شما از نظر رسپانسیو بودن و قابلیت استفاده آن در اسمارت‌فون‌ها بررسی شده و اگر اشکالی متوجه آن باشد به شما معرفی خواهد شد.

۵. Google Index

اگر می‌خواهید از ایندکس شدن سایت خود و محتوای آن بیشتر بدانید، این قسمت راهنمای شما خواهد بود.

 

گوگل وبمستر و index status

 

 • Index Status
  همانطور که از نام این قسمت مشخص است، شما می‌توانید جایگاه ایندکس شدن محتوای سایت خود را مشاهده کنید ضمنا علاوه بر نمایش مطالب ایندکس شده‌ی شما، شما می‌توانید از دو مورد دیگر هم اطلاع پیدا کنید که با زدن گزینه Advance، می‌توانید از دو مورد دیگر هم استفاده کنید که شامل:
  ۱) Blocked by Robots: اگر در سایت شما مانعی وجود داشته باشد که گوگل نتواند محتوای شما را بررسی و ایندکس کند، در اینجا به شما اطلاع داده خواهد شد که باید حتما این موارد را رفع نمایید به این دلیل که بسیار روی سئو سایت شما اهمیت خواهد داشت.
  ۲) Removed: اگر شما در گوگل وبمستر، درخواست پاک کردن یک آدرس را از سایت خود داشته باشید، می‌‎توانید در این قسمت هم مشاهده کنید که چه تعداد آدرس‌های شما از جستجوی گوگل محو شده و از بین رفته‌اند.
 • Blocked Resources
  اگر به نام این قسمت توجه کرده‌اید حتما متوجه کارایی آن نیز شده‌اید. اگر سرور، هاست، سایت و ... دارای یک سری منابع مسدودکننده برای دسترسی ربات‌های گوگل به محتوا داشته باشد، گوگل وبمستر در این اینجا درباره آن منابع با شما صحبت خواهد کرد.

 • Removed URLs
  اگر بنا به هر دلیلی می‌خواهید یک آدرسی مربوط به سایت خود را پاک کنید باید از اینجا اقدام کنید.

  گوگل وبمستر و removed urlsبه این صورت که زمانی که وارد شدید باید گزینه Temporarily Hide (مطابق کادر قرمز رنگ بالا) را انتخاب کنید و سپس در کادر مشخص شده، آدرس موردنظر خود را وارد نمایید.

  گوگل وبمستر و removed urlsبعد از زدن Continue، وارد صفحه‌ای مشابه بالا خواهید شد و باید در قسمت Request Type، نوع پاک شدن آدرس خود را انتخاب کنید که دارای سه گزینه است که شامل:
  ۱) Temporarily hide page from search results and from Cache: این گزینه به این مفهوم است که آدرسی که وارد نموده‌اید، به کلی از جستجو در موتورهای جستجو محو شده و یا بلاک خواهد شد.
  ۲) Remove page from Cache only: اگر این حالت را انتخاب کنید، شما صفحه خود را از حالت کش پنهان خواهید کرد و به گوگل می‌فهمانید که یا صفحه موردنظر از سایت در حال تغییرات یا بروزرسانی است و فعلا می‌خواهید که حتی نسخه کپی شده از محتوای شما درون کش موتورهای جستجو هم نباشد. توجه کنید که در این حالت دیگر محتوای شما از جستجو درون موتورهای جستجو پاک نخواهد شد.
  ۳) Temporarily Hide Directory: اگر درون آدرسی که وارد کرده‌اید، لینک‌های دیگر هم دارید که دوست دارید آن‌ها از محتوای سایت شما پاک شوند، این گزینه را می‌توانید انتخاب کنید.

۶. Crawl
Crawl در گوگل وبمستر به معنی خزیدن است و اشاره به خزیدن ربات‌های گوگل برای شناسایی سایت شما دارد.

گوگل وبمستر و crawl errors

 • Crawl Errors
  اگر در هنگام خزیدن ربات‌های گوگل در سایت شما، مشکلی وجود داشته باشد که مانع از کار این ربات‌ها شود، در اینجا کاملا به شما اطلاع داده خواهد شد که مثلا چه آدرسی از سایت شما برای گوگل قابل دسترس نبوده یا اصلا چه آدرس‌هایی اصلا پیدا نشده‌اند. حتی اگر مشکلی از جانت سرور و هاست شما هم وجود داشته باشد، گوگل وبمستر در این قسمت به شما این مشکل را گوشزد خواهد کرد. زمانی که شما مشکل را شناسایی کرده و آن را برطرف کردید باید به این صفحه بازگشته و مطابق تصویر بالا، آدرس موردنظر خود را پیدا کرده و گزینه Make As Fixed را بزنید.

گوگل وبمستر و crawl stats

 • Crawl Stats
  در این قسمت یک سری اطلاعات در سه قسمت به شما داده خواهد شد که شامل:
  ۱) Page Crawled per day: در اینجا تعداد صفحاتی که در روز به صورت میانگین در گوگل بررسی شده‌اند را نشان می‌دهد.
  ۲) Kilobytes downloaded per day: حجم دانلود روزانه از سایت شما بر اساس کیلوبایت را می‌توانید مشاهده کنید.
  ۳) Time spent downloading a page : کاملا مشخص است؛ شما متوجه خواهید شد که دانلود هر صفحه از سایت شما چه زمانی بر اساس میلی‌ثانیه را متوجه خودش خواهد کرد (این نکته را باید ذکر کنیم که دانلود یک صفحه به این معنی نیست که مخاطب بخواهد صفحه یا فایل درون آن را دانلود کند، درواقع باید به این نکته توجه داشته باشید که وقتی هر صفحه درون موتورهای جستجو به شما نشان داده می‌شود درواقع بالا آمدن آن صفحه خود یکبار دانلود حساب خواهد شد)

گوگل وبمستر و fetch as google

 • Fetch as Google
  بررسی صفحات و ایندکس شدن سایت شما توسط گوگل ممکن است کمی زمانبر باشد با این حال اگر دوست دارید که زودتر از زمان مشخص، آدرس‌ صفحات و محتوا سایت شما ایندکس شود، باید به این قسمت سر بزنید. باید ابتدا در کادر قرمز رنگ بالا، آدرس موردنظر خودتان را وارد و سپس روی گزینه Fetch and Render کلیک کنید (توجه داشته باشید که همه آدرس محتوای خود را وارد نکنید صرفا ادامه آدرس را تایپ نمایید)
  دقت نمایید که این قابلیت دارای محدودیت است یعنی در یک ماه درواقع شما می‌توانید تعداد URL مشخصی را از این طریق ایندکس نمایید و به این صورت نیست که هر موقع شما هوس کردید بخواهید از این قابلیت استفاده کنید.

گوگل وبمستر و robot.txt tester

 • Robots.txt Tester
  در اینجا شما دسترسی بعضی از نقاط سایت خود را بر روی ربات‌های گوگل می‌بندید. معمولا یکی از قسمت‌هایی که در این صفحه مشاهده می‌کنید، عدم دسترسی ربات‌ها به wp-admin هست که دلیلی ندارد که گوگل بخواهد در این قسمت را هم بررسی نماید (ما صرفا می‌خواهیم که گوگل محتوا سایت ما بررسی کند)
 • Sitemaps
  درباره کاربرد این قسمت در ابتدا این مقاله صحبت کرده‌ایم که باعث می‌شود تا یک پل ارتباطی بین سایت شما و گوگل برای شناسایی محتوای شما باشد. ضمنا شما می‌توانید در این قسمت از تصاویر و صفحات ایندکس شده و بررسی شده سایت خود مطلع شوید و اگر خطایی متوجه آن است، آن را برطرف نمایید.

 • URL parameters
  این قسمت مربوط به یک سری متغیرها درون آدرس صفحات شماست که توصیه ما این است که شما با این قسمت خیلی کار نکنید چرا که باید با متغیرهای یک آدرس آشنا بوده و با آن کار کنید. به این نکته توجه داشته باشید که اگر با این قسمت آشنایی نداشته و بخواهید با متغیرهای کار کنید، این عمل باعث خواهد شد که خیلی از آدرس‌های شما از بین بروند.

۷. Security Issues
هرگونه مسئله امنیتی مربوط به سایت را می‌توانید در این قسمت دنبال کنید مثل هک شدن و ...

۸. Web Tools
این قسمت هم درواقع گوگل وبمستر به شما پیشنهاد می‌کند از یک سری دیگر ابزارهای گوگل استفاده کنید.


 • Ad Experience Report
  این قسمت برای هم Desktop و Mobile ارائه شده است. شما با کلیک بر روی آدرس Better Ads Standards می‌‎توانید با یک سری از این مواردی آشنا شوید که برای مخاطب شما زجرآور خواهد بود لذا با عدم بکارگیری این موارد درون سایت خود، می‌توانید باعث ایجاد UI (تجربه کاربری) بهتری برای مخاطب خود شوید. بعد از اینکه این موارد را مطالعه کرده و درون سایت خود به کار بردید، می‌توانید در در قسمت‌های Desktop و Mobile این موارد را بررسی کنید که آیا در اجرای این موارد درست عمل کرده‌اید.

گوگل وبمستر و web tools

 • Testing Tools
  اگر درباره استفاده از استراکچر دیتا مشکلی دارید، گوگل با استفاده از ابزارهای خودش به کمک شما خواهد آمد. فقط کافی است که در این قسمت از این ابزار هم استفاده کنید.

گوگل وبمستر و web tools

 • Other Resources
  دوست دارید از دیگر ابزارهای گوگل هم بهره ببرید؟
  این قسمت منتظر شماست که سری به آن بزنید. شما می‌توانید سرعت، نکاتی درباره ساختار دامنه ، ایجاد یک جستجو سفارشی پیرامون سایت و دیگر موارد را در این قسمت با استفاده از ابزارهای گوگل استفاده کنید.

 • Search Cosole
  با زدن روی این گزینه هم شما به همان گوگل وبمستر باز خواهید گشت.

نتیجه گیری
اگر در کار خود نیاز به یک شریک و همکار دارید که بدون گرفتن هیچ حقوقی، 24 ساعت در خدمت شما باشد، گوگل وبمستر را حتما به استخدام خود دربیاورید تا بتوانید از بهترین امکانات آن استفاده کنید. برای اینکه از محتوا سایت، مشکلات، خطاها و در کل روند معرفی سایت خود به گوگل مطلع شوید، واجب است که از گوگل وبمستر نیز استفاده کنید.
خوشحال می‌شویم که سوالات خود را درباره گوگل وبمستر از طریق کتابخانه آنلاین خودتان، لیداوب، مطرح کرده و تجارب خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه ها

دیدگاه ها : 0


متاسفانه فقط اعضای سایت قادر به ثبت دیدگاه هستند

رایگان

اشتراک گذاری در
سورس خرید و فروش ارزهای دیجیتال
ثبت امتیاز
1.8 (6 رای)

   لطفا صبر کنید ...