۲ نکته در پرداخت به ازای کلیک برای رشد سئو

برخی از افراد در سرمایهگذاری بین انتخاب پرداخت به ازای کلیک یا PPC و بهینه سازی موتور جستجو مردد هستند و نمی‌دانند کدام یک را انتخاب کنند.


شما دائما با مقالاتی مواجه می‌شوید که پرداخت به ازای کلیک و سئو را با هم مقایسه کرده‌اند. تبلیغات پولی در موتور جستجو در سال ۲۰۱۶ به تنهایی حدود ۳۵ میلیارد دلار درآمدزایی به همراه داشته است و این ارقام به سرعت زیادی رو به افزایش هستند. اما ترافیک اورگانیک بیش از ۵۱ درصد از ترافیک موتور جستجو را به خود اختصاص داده است. حالا این معما پیش روی بازاریاب‌ها وجود دارد که باید وقت و پول گرانبهای خود را روی کدام منبع ترافیک سرمایه‌‌گذاری کرد. آیا یکی بهتر از دیگری است؟ اگر شما تمام وقت و پول خود را روی پرداخت به ازای کلیک سرمایه‌گذاری کنید، ریسک کاهش شدید حضور اورگانیک کاربر را برای خود خریده‌اید. اگر صددرصد به سئو بپردازید، مدت زمان طولانی‌تری باید منتظر شروع جریان‌های درآمدی باشید. درست مانند یک گلوله برفی که مدت زمانی طول می‌کشد تا شتاب و بزرگی پیدا کند. اما خوشبختانه خبرهای خوبی وجود دارد. شما می‌توانید از هر دو روش استفاده کنید.

 وقتی به درستی عمل کنید، این روش‌ها می‌توانند نتایج مورد نظر شما را بهبود بخشند. هیچ دلیلی برای انتخاب یکی از این دو مورد وجود ندارد. حتی با صرف هزینه اندک می‌توانید از هر دو کانال بازدهی مطلوبی به دست آورید. در ادامه ۲ نکته پیرامون پرداخت به ازای کلیک که می‌تواند نتایج چشمگیری در سئوی سایت شما ایجاد کنید، معرفی خواهد شد.

چرا باید کمپین های پرداخت به ازای کلیک را اجرا کنید؟

تبلیغات PPC می‌تواند انواع مختلفی از فرصت‌ها را برای فروش محصولات و خدمات شما فراهم کند. یکی از مزایای این روش در این است که تبلیغات پولی موتورهای جستجو در بالای صفحات نتایج جستجو نمایش داده می‌شوند. تبلیغات شبکه جستجوی AdWords قبل از هر گونه نتایج اورگانیک آورده نمایش می‌یابند. شما در مرورگر دسکتاپ خود ۴ و در مرورگر موبایل خود ۳ تبلیغ را در بالای نتایج مشاهده می‌کنید که بر هرگونه سئو غالب می‌شوند. این مثال را مشاهده کنید:

پرداخت به ازای کلیک

قطعا تبلیغات محلی وجود دارد اما فهرست اورگانیک نتایج را مشاهده نمی‌کنید. تبلیغات PPC به شما کنترل نظارت بر پیام‌ها و لینک سایت‌هایی که نمایش داده می‌شوند را می‌دهد. برای مثال، تبلیغات شبکه جستجوی AdWords به شما امکان افزودن تماس، فراخوان عمل و پیام‌های هدفمند را می‌دهد و تبلیغ شما برای طیف گسترده ای از جستجوکننده‌ها نمایش داده می‌شود. مثال زیر را مشاهده کنید:

پرداخت به ازای کلیک

تمام آن لینک‌های اضافه سایت را می‌بینید؟ جستجو کننده‌ها می‌توانند روی هر یک از آن گزینه‌ها کلیک کرده تا سریع‌تر وارد قیف فروش شما شوند. حالا آن را با فهرست نتایج اورگانیک مقایسه کنید:

پرداخت به ازای کلیک

در اینجا، عنوان و توضیح را مشاهده می‌کنید اما هیچ چیزی افراد را ترغیب به کلیک کردن نمی‌کند. در PPC می‌توانید هدفمندی با جزئیات کامل داشته باشید. می‌توانید تبلیغات را با کلمات کلیدی، زمان روز، موقعیت مکانی، دستگاه و غیره هدفمند کنید که در مقایسه، جستجوی اورگانیک اصلا این قابلیت را ندارد. می‌توانید افرادی خاصی را با کلمات کلیدی جلب کنید اما کنترلی روی مواردی که باعث رتبه بندی شما می‌شوند ندارید. وقتی بحث سرعت مطرح می‌شود، می‌توانید یک کمپین PPC جدید را ظرف مدت چند ساعت راه اندازی کنید. ترافیک بلافاصله شروع به وارد شدن به سایت شما می‌کند. البته، شما می توانید یک استراتژی جدید سئو را هم ظرف مدت چند ساعت راه اندازی کنید اما چندین ماه طول می‌کشد تا ترافیک به سایت شما روانه شود. تبلیغات به شما این امکان را می‌دهد تا محصولات خود را در نتایج جستجو نمایش دهد. برای مثال، اگر یک جستجوی معمولی برای ماشین چمن‌زنی داشته باشید، تبلیغات متنی در جای خود نمایش داده خواهند شد اما تبلیغات تصویری در ابتدا نمایش داده می‌شوند.

پرداخت به ازای کلیک

چرا باید از کمپین های سئو استفاده کنید؟

تبلیغات پولی به طور متوسط تنها ۶ درصد از بازدید وب سایت‌ها را تشکیل می‌دهد. بنابراین، جستجوی اورگانیک به دلیل ایجاد کلیک و ترافیک بر تبلیغات پولی برتری دارد. گرچه یک تفاوت بزرگ وجود دارد. برای مثال تبلیغات AdWords معمولا دارای نرخ بازدید ۲ درصدی هستند. این یعنی تنها ۲ درصد از افرادی که برای چیزی جستجو می‌کنند روی تبلیغ کلیک خواهند کرد:

پرداخت به ازای کلیک

حالا این مورد را با فهرست‌ بندی اورگانیک مقایسه کنید. تبلیغات PPC ممکن است در ابتدای صفحه ظاهر شوند اما جستجوی اورگانیک مدعی سهم بالاتری از کلیک‌ها است. اگر شما در سه جایگاه اول جستجوی اورگانیک قرار بگیرید از میزان کلیک بالاتری برخوردار خواهید بود.

پرداخت به ازای کلیک

به همین دلیل است که سئو می‌تواند بازدیدکننده همیشگی را به سمت وب سایت شما روانه کند و اینکه تمام آن کلیک‌ها رایگان هستند. به جای اینکه به ازای هر کلیک کاربر که ممکن است به خرید منجر شود یا خیر، ترافیک شما از جستجوی اورگانیک، هیچ هزینه مستقیمی برای شما در پی نخواهد داشت. البته، این روش مستلزم وقت و تلاش زیادی است. مثلا در تصویر زیر متوسط قدمت پست‌های مربوط به صفحات برتر گوگل را ببینید. عمر برخی از آن‌ها چندین سال است:

پرداخت به ازای کلیک

شما می‌توانید با استفاده از PPC نقص‌های سئو را پوشش دهید. در ادامه با این دو تکنیک آشنا خواهید شد.

مطالعه بیشتر در لیداوب:

۱. ابتدا باید میزان ترافیک پولی خود را مشخص کنید

با انتخاب گزینه PPC می‌خواهیم شروع به هزینه کنیم. قبل از این که اقدام کنید باید مطمئن شویم که اطلاعات درستی داریم. متاسفانه، ترافیک PPC می‌تواند توسط کانال‌های دیگر مصرف شود. شما مرتب هزینه می‌کنید اما گوگل آنالیتیک اطلاعات آن را به درستی ثبت نمی‌کند. به همین دلیل است که باید ترافیک مستقیم وب سایت خود را فیلتر کرده تا تعداد بازدیدهای پولی و اورگانیک شما مشخص شود. به گوگل انالیتیک رفته و روی گزارش Acquisition کلیک کنید:

پرداخت به ازای کلیک

ترافیک مستقیم باید تنها افرادی را نشان دهد که url وب سایت شما را در نوار آدرس مستقیما تایپ کرده‌اند. برای مثال، ترافیک مستقیم احتمالا به این شکل خواهد بود:

پرداخت به ازای کلیک

این ممکن است نشانه خوبی نباشد چون نشان می‌دهد شما پول خود را صرف تبلیغاتی کرده‌اید که به درستی روی آن‌ها کلیک نمی‌شود. خوشبختانه، می‌توانید این مشکل را با استفاده از کدهای UTM یک بار برای همیشه حل کنید. از Google URL Builder برای وارد کردن url خود و تغییر تگ‌ها استفاده کنید:

پرداخت به ازای کلیک

می‌توان به راحتی از رهگیری UTM چشمپوشی کرد چون وقتگیر است اما در مقابل ارقام خوبی از ترافیک پولی و اورگانیک در اختیار شما قرار می‌دهد که می‌توانید روی آن‌ها کار کنید:

پرداخت به ازای کلیک

وقتی لینک‌های خود را ایجاد کردید می‌توانید url کمپین را کپی کرده و آن را به عنوان url نهایی خود در AdWords استفاده کنید:

پرداخت به ازای کلیک

حالا ترافیک سایت شما در آنالیتیک به بخش‌های پولی و اورگانیک تقسیم می‌شود.

۲. صفحات جستجو را با نتایج خود پر کنید

یکی از بهترین راه‌ها برای بهبود سئو با استفاده از PPC این است که صفحه نتایج موتور جستجو را با محتوا پر کنیم. مثلا اگر بتوانید مطالب بیشتری در مورد املاک و مستغلات قرار دهید، کلیک روی لینک‌های شما بیشتر خواهد بود. کمتر از ۱۰ درصد جستجو‌ها روی صفحه دوم گوگل کلیک می‌کنند. علاوه بر این، نتایج صفحه اول ۹۱/۵ درصد از ترافیک را به خود اختصاص می‌دهد:

پرداخت به ازای کلیک

بنابراین، اگر شما صفحه اول گوگل را از محتوای خود پر کنید می‌توانید حجم زیادی از ترافیک را به خود اختصاص دهید:

پرداخت به ازای کلیک

مشاهد می‌کنید که صفحه اول کاملا در اختیار محتوای یک برند مشخص است و امکان ندارد فردی روی لینکی کلیک کند که مستقیما او را به سایت هدایت نکند.

فراگیری سئو در لیداوب:

در کتابخانه آنلاین لیداوب می‌توانید بهترین مقالات تخصصی طراحی سایت و سئو را مطالعه کنید و برای پیشبرد اهداف خود از آن‌ها استفاده کنید.