در حال بارگزاری ...

Codeigniter یک فریم ورک مناسب برای شروع کار؟

php
توسط امیرحسین عباسی
آخرین به روز رسانی چهارشنبه 30 مهر 1399

Codeigniter یکی از فریم ورک‌های پرسرعت زبان PHP و گزینه مناسبی برای شروع کار برنامه نویسی است. همراه لیداوب باشید تا با این فریم ورک آشنا شوید. Codeigniter یک فریم ورک زبان PHP است که تقریبا ا

Codeigniter یکی از فریم ورک‌های پرسرعت زبان PHP و گزینه مناسبی برای شروع کار برنامه نویسی است. همراه لیداوب باشید تا با این فریم ورک آشنا شوید.


Codeigniter یک فریم ورک زبان PHP است که تقریبا از سال ۲۰۰۶ وارد دنیای طراحی وب شده تا برای طراحی برنامه‌های تحت وب مورد استفاده قرار بگیرد.

این فریم ورک به صورت متن باز و رایگان منتشر شده و افرادی که علاقه‌مند به توسعه Codeigniter هستند، می‌توانند به صفحه Codeigniter در Github مراجعه کرده و با دانلود source code این فریم ورک، مطابق میل و سلیقه‌خود، Codeigniter را توسعه بدهند.

Codeigniter با معماری MVC

معماری به کار رفته در این فریم ورک هم مانند بسیاری از فریم ورک‌های دیگر به شکل MVC یا Model-View-Contoller است.
Codeigniter به عنوان یک فریم ورک PHP، علاوه بر اینکه امروزه در بین طرفدارن و توسعه‌دهندگان وب، جایگاه خاص خودش را دارد اما اگر بخواهیم به افراد تازه کار که وارد دنیای برنامه‌نویسی شده‌اند، یک فریم ورک مبتنی بر زبان PHP را برای کارکردن، آموزش دیدن یا انجام پروژه‌ای، پیشنهاد بدهیم، Codeigniter می‌تواند یک پیشنهاد خوب و مناسب باشد.
ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که چرا این فریم ورک را برای افراد تازه کار مناسب می‌دانیم؟ لیداوب در ادامه این مقاله با بررسی ویژگی‌های این Codeigniter به سوال شما پاسخ خواهد داد.

ویژگی های فریم ورک Codeigniter

مستندات codeigniter

۱) Documentation یا استفاده از مستندات قوی

مستندات قوی این فریم ورک باعث شده تا مشکلات حین کار به خوبی و با سرعت حل شود. ضمن اینکه در بحث آموزش هم افراد با یک منبع آموزشی جامع مواجه هستند که می‌تواند تجربه یادگیری لذت‌بخش را به آن‌ها هدیه بدهد. البته باید اشاره کرد که این عامل درباره سایر فریم ورک‌های PHP هم صادق است. در واقع تمام ساختار زبان برنامه نویسی PHP مستندات قوی دارند و همین کار آموزش PHP و دیگر امور مربوط به طراحی وب با این زبان را برای مخاطب خود راحت می‌کند.

۲) حجم کم فریم ورک Codeigniter

حجم Codeigniter تنها حدود ۲ مگابایت است. با این حساب هیچ وقت قرار نیست که شما با مشکل حافظه و فضای زیاد مواجه باشید. ضمن این که این حجم پایین فریم ورک باعث می‌شود سرعت کار شما هم بیشتر از پیش شود.

۳) استفاده از کتابخانه‌های متعدد

کتابخانه‌ها درواقع یک سری بسته یا پکیج کد آماده هستند که توسط برنامه‌نویسان یا توسعه‌دهندگان وب نوشته شده‌اند. استفاده از  این پکیج‌های آماده برنامه‌ نویسی کار برای توسعه دهندگان بسیار راحت‌تر خواهد بود. در واقع به جای این که لازم باشد کدها را یکی یکی وارد کنیم، می‌توانیم از این کدهای آماده که در قالب یک سری پکیج هستند، استفاده کنیم.

استفاده از کتابخانه‌های متعدد یکی از عواملی است که کار را برای توسعه Codeigniter با سرعت بیشتری همراه می‌کند. علاوه بر سرعت، استفاده از کتابخانه‌های متعدد، دست شما را باز می‌گذارد تا بهترین گزینه را انتخاب کرده و از این نظر، می‌توان گفت که Codeigniter با شما خیلی منعطف رفتار می‌کند.

Codeigniter و نصب آسان

۴) نصب آسان

Codeigniter فریم ورکی است که دارای مراحل نصب آسان است و قرار نیست وقت شما را خیلی صرف مراحل نصب، تنظیمات و پیکربندی کند.

نکته‌ای که در اینجا باید به آن بپردازیم این است که قطعا ویژگی‌های این فریم ورک از عدد ۴ بیشتر است. ویژگی‌هایی که هر کدام می‌تواند استفاده از Codeigniter را برای ما لذت بخش کند. ویژگی‌هایی همچون سیستم caching، سازگاری با پایگاه‌ داده‌های مختلف و چندین ویژگی مهم دیگر که در اکثر فریم ورک‌ های زبان PHP به چشم می‌خورند.

هدف ما از این مقاله معرفی اجمالی این فریم ورک و بیان ویژگی‌هایی بود که امروزه باعث تبدیل شدن Codeigniter به یک فریم ورک پرطرفدار در بین افراد تازه کار برای شروع کار شده است.

نتیجه گیری

اگر علاقه دارید طراحی یک برنامه تحت وب را که بر مبنای فریم ورکی کم حجم، سریع، ساده و کاربردی طراحی شده است را در دستور کار خودتان قرار دهید، Codeigniter گزینه‌ای مناسب است تا درنهایت بتوانید یک برنامه ساده، زیبا و در عین حال کاربردی داشته باشید.

طراحی برنامه‌های کاربردی و خوب منحصر به استفاده از Codeigniter نیست و شما می‌توانید از فریم ورک‌های دیگر هم استفاده کنید. برای شناخت فریم ورک‌های دیگر و آموزش برنامه نویسی و طراحی وب لیداوب همراه همیشگی شما خواهد بود.

دیدگاه ها

دیدگاه ها : 0


متاسفانه فقط اعضای سایت قادر به ثبت دیدگاه هستند

رایگان

اشتراک گذاری در
سورس خرید و فروش ارزهای دیجیتال
ثبت امتیاز
1.4 (5 رای)

برچسب ها
   لطفا صبر کنید ...