در حال بارگزاری ...

Composer چیست؟

php
توسط سعید هوشیار
آخرین به روز رسانی یکشنبه 04 آبان 1399

Composer ابزاری برای مدیریت وابستگی در پروژه‌های PHP است. ابزار فوق به شما این امکان را می‌دهد که به راحتی وابستگی‌های پروژه خود را نصب و به روز رسانی کنید. پیش از اینکه با واژه کام

Composer ابزاری برای مدیریت وابستگی در پروژه‌های PHP است. ابزار فوق به شما این امکان را می‌دهد که به راحتی وابستگی‌های پروژه خود را نصب و به روز رسانی کنید.


پیش از اینکه با واژه کامپوزر (Composer) آشنا شویم، باید مفهوم وابستگی (Dependencyرا بدانیم. در واقع Dependencyها یا همان وابستگی‌ها، پکیج‌ها و یا کتابخانه‌هایی هستند که قبلا توسط توسعه دهندگان ایجاد شده و دیگر نیاز به نوشتن مجدد آن‌ها نیست. برای سهولت و کاهش زمان کدنویسی، سایر توسعه دهندگان می‌توانند از این وابستگی‌ها به صورت رایگان استفاده کنند.

مدیریت وابستگی ها (Dependency Managment)

با مفهوم Dependency یا وابستگی آشنا شدیم، اما سوال اینجاست که این وابستگی‌ها در کجا قرار دارند؟ چگونه می‌توانیم آن‌ها را به پروژه خود اضافه کنیم؟ 

بله درست حدس زدید، Composer همان ابزاری است که مدیریت منابع خارجی، دانلود و آپدیت پکیج‌ها و غیره را استاندارد سازی کرده و با استفاده از این رویکرد، مدیریت پروژه شما به مراتب آسان‌تر خواهد شد. کامپوزر (Composer) در ابتدای ماه مارس سال ۲۰۱۲ به صورت رایگان به دنیای برنامه نویسی عرضه شد و تاکنون استقبال بسیار خوبی از این ابزار صورت گرفته است.

Composer مشابه NPM در Nodjs و bandler در Roby است

 مدیریت وابستگی‌ها مفهوم جدیدی نیست، در واقع Composer از ابزار NPM در Nodjs و bandler در Roby الهام گرفته است. همچنین، Composer در حال حاضر برای PHP نسخه  5.3.2 به بالا قابل اجرا است، برای جلوگیری از خطاهای احتمالی حتما از PHP نسخه 5.3.4 به بالا استفاده کنید.

دانلود پکیج ها توسط Composer

کامپوزر (Composer) یک ابزار Command Line است که می‌تواند توسط یکسری دستورات از پیش تعریف شده، وابستگی‌های پروژه را نصب، آپدیت و مدیریت کند. حال ممکن است این سؤال برای شما پیش بیاید که این ابزار، وابستگی‌های مورد نیاز را از کجا دانلود می‌کند، در پاسخ به این سؤال باید گفت که منبع وابستگی های کامپوزر (Composer) سایت Packagist.org است.

توسعه دهندگان کدهای تولید شده خود را در این سایت آپلود می‌کنند و سایر توسعه دهندگان با استفاده از کامپوزر (Composer) و دستورات آن، می‌توانند وابستگی‌های مورد نظر خود را به پروژه اضافه کنند. 

 بیشتر بخوانید:

نحوه نصب کامپوزر (Composer)

نصب کامپوزر پروسه‌ای بسیار راحت است، این پروسه در کمترین زمان انجام می‌شود.

نصب کامپوزر در سیستم عامل های تحت یونیکس Unix 

برای نصب کامپوزر، در خط فرمان دستورات زیر را اجرا کنید:

$ curl -s https://getcomposer.org/installer | php

$ sudo mv composer.phar /usr/local/bin/composer

اولین فرمان، فایل composer.phar رو دانلود می‌کند و فرمان دوم فایل composer.phar را به داخل پوشه اجرایی منتقل می‌کند.

نصب کامپوزر در سیستم عامل ویندوز

نصب کامپوزر در سیستم عامل ویندوز بسیار راحت‌تر از سیستم عامل‌های تحت یونیکس است، برای این کار فقط کافی است که فایل Composer.exe را دانلود و نصب کنید. 

بیشتر بخوانید:

نحوه نصب composer در سیستم عامل ubunto

نحوه نصب وابستگی در پروژه توسط Composer

 افزودن وابستگی به پروژه کار بسیار ساده و راحتی است. برای این کار فقط کافی است که یک فایل به نام Composer.json در ریشه پروژه خود ایجاد و از دستورات زیر برای نصب وابستگی‌های مورد نظر استفاده کنید:

{
	"name": "zendframework/skeleton-application",
	"description": "Skeleton Application for ZF2",
	"license": "BSD-3-Clause",
	"keywords": [
	  "framework",
	  "zf2"
     ],
    "homepage": "https://framework.zend.com/",
	"require": {
		"php": ">=5.3.3",
		"zendframework/zendframework": "~2.3"
    }
}

همانطور که در کد بالا مشخص است، ویژگی به نام require وجود دارد که وابستگی‌های "php": ">=5.3.3", "zendframework/zendframework": "~2.3" به آن اضافه شده است. پس برای افزودن وابستگی‌ها فقط کافی است که نام وابستگی به همراه نسخه مورد نظر آن را به ویژگی require اضافه کنیم. 

پس از انجام مراحل بالا، برای نصب وابستگی‌ها، فقط کافی است که دستور زیر را در خط فرمان اجرا کنید: 

$ composer install

مثالی از نحوه نصب وابستگی و افزودن آن به پروژه توسط Composer

در قسمت بالا، نحوه نصب کامپوزر در سیستم عامل‌های مختلف و نحوه نصب وابستگی توسط کامپوزر در پروژه را به شما آموختیم. حال مثالی کامل از نصب یک وابستگی و افزودن آن به پروژه را به شما نشان می‌دهیم.

برای مثال، می خواهیم فریم ورک لاراول را به پروژه خود اضافه کنیم. مراحل کار به صورت زیر خواهد بود:

 1- در مرحله اول فایل composer.json را ایجاد کرده و دستورات زیر را در آن قرار می‌دهیم:

{
 "require": {
  "laravel/framework": "5.0.*",
 }
}

 برای نصب این وابستگی از دستور زیر استفاده می‌کنیم:

$ composer install

پس از اجرای فرمان بالا، وابستگی‌ها در پوشه‌ای به نام vendor/ نصب می‌شوند.

بارگزاری وابستگی ها در پروژه به صورت خودکار 

در زمان نصب وابستگی‌های پروژه در پوشه vendor/، همزمان در این پوشه فایلی به نام  autoload.php به صورت اتوماتیک ایجاد می‌شود. وظیفه این فایل بارگزاری خودکار وابستگی‌های نصب شده در پروژه است. برای استفاده از وابستگی‌ها، فقط کافی است که دستور  vendor/autoload.php را قبل از کدهای مورد نظر خود فراخوانی کنید:

// Autoload
require'vendor/autoload.php';

/* Insert other codes
.
.
.
*/

این ابزار بسیار کاربردی است و توسعه دهندگان PHP به خوبی اهمیت استفاده از این ابزار را می‌دانند. اگر شما یک توسعه دهنده PHP هستید، Composer قطعا ابزار محبوبی برای شما خواهد بود، به این دلیل که توسعه پروژه شما را بسیار راحت‌تر کرده و دیگر شما در میان کدهای طولانی سردرگم نخواهید شد. کتابخانه آنلاین لیداوب، پاسخگوی تمام سوالات شما در زمینه برنامه نویسی با PHP و فریم ورک محبوب آن یعنی لاراول است. می‌توانید نظرات و سوالات خودتان را با ما در میان بگذارید.

دیدگاه ها

دیدگاه ها : 0


متاسفانه فقط اعضای سایت قادر به ثبت دیدگاه هستند

رایگان

اشتراک گذاری در
سورس خرید و فروش ارزهای دیجیتال
ثبت امتیاز
0.7 (7 رای)

   لطفا صبر کنید ...