Phalcon چرا سریع ترین فریم ورک PHP لقب گرفت؟

در این مقاله لیداوب، قصد داریم تا Phalcon، سریع‌ترین فریم ورک در زبان برنامه‌نویسی PHP را بررسی کرده و بیشتر با ویژگی‌های آن آشنا شویم.


Phalcon یک فریم ورک زبان PHP است که در سال 2012 به صورت opne source شکل گرفته و معماری استفاده شده در این فریم ورک، MVC یا Model-View-Controller است.

Phalcon

تصویر بالا، صفحه‌ی اول وب سایت Phalcon است. زمانی که شما این سایت را مشاهده می‌کنید، شاید اولین نکته‌ای که در تعریف این فریم ورک به ذهنتان برسد، استفاده از واژه‌‌ی C-extention است.
extention ها درواقع کتابخانه‌هایی هستند که برای توسعه زبان PHP از آن‌ها استفاده می‌کنیم.
پس Phalcon یک extention برای PHP است که به زبان C نوشته شده است. درواقع شما زمانی که از کلاس‌های مربوط به زبان PHP استفاده کنید به قابلیت‌های موجود در زبان C هم دسترسی دارید لذا نباید نگران این موضوع که برای یادگیری Phalcon، حتما نیاز دارید که زبان C را هم یاد بگیرید، باشید.

دومین نکته‌ای که در این تصویر مشاهده می‌کنید، استفاده از عبارت the fastest PHP framework است. درواقع Phalcon را سریع‌ترین فریم ورک PHP معرفی کرده است.

سه عامل مهم که Phalcon را به سریع ترین فریم ورک PHP تبدیل کردند

قطعا وجود یک سری دلایل می‌تواند پشتوانه این جمله باشد که ما بگوییم Phalcon سریع‌ترین فریم ورک زبان PHP است.
لیداوب در این مقاله، ۳ دلیل مهمی که می‌تواند Phalcon را سریع‌ترین فریم ورک زبان برنامه‌نویسی PHP کند، بررسی کرده است. با ادامه این مقاله همراه ما باشید.

Phalcon و معماری MVC

۱) یکی از دلایلی که می‌تواند در سرعت این فریم ورک موثر باشد، استفاده از معماری MVC است که علاوه بر کد نویسی راحت‌تر، می‌تواند امنیت و سرعت بیشتری را به شما هدیه بدهد.

۲) زمانی که شما کدنویسی را انجام می‌دهید، برای اجرای این کدها نیاز است تا کدهای شما توسط سیستم درک شوند. طبیعتا سیستم برای اینکه بتواند کدهای نوشته شده‌ی شما را بفهمد، باید آن را اصطلاحا برای خودش ترجمه کرده و درواقع آن را در به زبان ماشین تبدیل نماید. حال سیستم ما برای تبدیل کردن کدها به زبان ماشین، به دو صورت عمل خواهد کرد:

الف) مفسری: به این معنی است که تمامی کدهایی که ما نوشتیم باید به صورت خط به خط خوانده شده و سپس به زبان ماشین ترجمه شوند تا بتوانیم درنهایت آن‌ها را اجرا کنیم. قطعا می‌توانید تصور کنید که خوانده شدن و اجرای خط به خط کدها، در کند شدن سرعت چه نقشی را می‌تواند ایفا کند.
ب) کامپایلری: در اینجا دیگر خواندن شدن کدها به صورت خط به خط نیست لذا در ابتدا کلیه‌‌ی کدهای نوشته شده، خوانده می‌شوند و زمانی که صرفا ما نیاز داشته باشیم، این کدها ترجمه شده و درنهایت اجرا می‌شوند و این عامل نسبت به حالت مفسری قطعا سرعت بیشتری را در اجرای کدها در اختیار ما قرار خواهد داد.
پس دومین عاملی که باعث سرعت زیاد در Phalcon شده است، شیوه اجرای کدها به صورت کامپایلری خواهد بود که می‌تواند نقش مهمی را ایفا کند.

Phalcon و بهینه سازی

۳) قدرت بهینه سازی در Phalcon: یک نکته خیلی مهم در استفاده از این فریم ورک این است که شما می‌توانید Phalcon را متناسب با نیازهایتان، بهینه سازی کنید.
فرض کنید شما قصد استفاده از یک فریم ورک را دارید. گاهی این فریم ورک به صورت آماده در اختیار شما قرار می‌گیرد، یعنی کلیه منابع در این فریم ورک وجود داشته و من به عنوان یک توسعه دهنده‌ وب باید از آن‌ها استفاده کنم.
اما گاهی فریم ورک ما به صورت Phalcon بوده و شما در همین ابتدا با یک حجم وسیعی از منابع و سرویس‌ها روبرو نیستید که بخواهید آن‌ها را انتخاب کنید، درواقع این خود شما هستید که خط به خط، این فریم ورک را ایجاد می‌کنید و متناسب با نیازی که دارید، منابع موردنیازتان را در این فریم ورک قرار داده و در اصطلاح، بهینه سازی را متناسب با نیازهایی که دارید، انجام می‌دهید.

نتیجه‌گیری

اگر به دنبال یک فریم ورک هستید که با سرعت بسیار بالا و قدرت بهینه سازی، باعث طراحی یک پروژه خوب شود، انتخاب شما می‌تواند Phalcon باشد.
استفاده از معماری MVC، حالت کامپایلری برای اجرای کدها و نیز استفاده از بهینه سازی، سه عاملی بودند که در باعث شدند تا Phalcon امروزه به عنوان سریع‌ترین فریم ورک PHP بدرخشد.
اگر علاقه‌مند به دنبال کردن سایر فریم ورک‌های زبان PHP هستید، لیداوب می‌تواند شما را در این زمینه و سایر آموزش‌های مربوط به زبان‌های برنامه‌نویسی و حوزه طراحی وب یاری نماید.