Smarty چیست و چه کاربردی دارد؟

در این مقاله از لیداوب، یکی از بهترین موتورهای قالب ساز زبان برنامه نویسی PHP یعنی smarty را مورد بررسی قرار می‌دهیم.


Smarty یک موتور قالب ساز حرفه‌ای برای زبان برنامه نویسی PHP است که از طریق آن به راحتی می‌توان بخش منطق برنامه را از بخش طراحی و نمایش خروجی برنامه جدا کرد. استفاده از این موتور قالب بندی PHP زمانی مفید است که شخص توسعه دهنده منطق برنامه از شخصی که برنامه را طراحی می‌کند، جدا باشد. برای مثال، یک وب سایت را که مقالات یک روزنامه خبری را چاپ می‌کند، در نظر بگیرید. عنوان، مقدمه، نویسنده و محتوا، هیچ اطلاعاتی در مورد نحوه نمایش خود به ما نمی‌دهند. بنابراین، طراح می‌تواند از طریق موتور قالب ساز Smarty قالبی را با  ترکیب HTML و تگ‌های قالب خروجی (جداول، رنگ پس زمینه، اندازه فونت، استایل شیت‌ها و غیره) جهت نمایش آن‌ها طراحی کند. در صورتی که برنامه نیاز به تغییر روزانه داشته باشد، این موضوع دیگر به طراح مربوط نمی‌شود، زیرا محتوا در همان قالب از قبل طراحی شده قرار می‌گیرد. طراح می‌تواند بدون نیاز به تغییر منطق برنامه نحوه نمایش داده‌ها را در خروجی تغییر دهد. همچنین، برنامه نویس نیز می‌تواند آزادانه منطق برنامه را بدون نیاز به تغییر قسمت طراحی برنامه، تغییر دهد.

موتور قالب ساز smarty

 

موتور قالب ساز Smarty تلاش می‌کند که کل منطق برنامه را از قالب جدا کند. در صورتی که منطق برنامه به صورت انحصاری از نمایش خروجی برنامه استفاده کند، می‌توان منطق را در درون قالب جاسازی کرد. البته بهنر است که سعی کنید منطق برنامه را از قالب به صورت کامل جدا کنید، این تنها راهی است که یک برنامه بتواند در آینده دارای قابلیت نگهداری و انعطاف پذیری بالا باشد.

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد موتور قالب ساز Smarty، کامپایل کردن قالب‌ها است. Smarty فایل‌های قالب را خوانده و اسکریپت‌های جدید PHP را از روی آن‌ها تولید می‌کند؛ از آن پس، تنها این اسکریپت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این کار فقط یکبار انجام می‌شود و در صورتی که دوباره تغییری در کد نمایش ایجاد شود، Smarty تنها تغییرات ایجاد شده را کامپایل می‌کند.

موتور قالب بندی smarty

برخی از ویژگی‌های موتور قالب ساز Smarty

• این موتور قالب ساز PHP سرعت بالایی دارد.

• بسیار کارآمد است.

• در صورت تجزیه قالب، نباید سرباری ایجاد شود، عمل کامپایل فقط یک بار انجام می‌شود.

• فقط قالب‌های تغییر یافته را مجددا کامپایل می‌کند.

• شما می‌توانید موتور Smarty را با توابع واحد و اصلاح کننده‌های متغیر گسترش دهید.

قابل تنظیم بودن سینتکس تگ قالب؛ شما می‌توانید از {}، {{}}، <! - {} -> و غیره استفاده کنید.

• ساختارهای if / elseif / else / endif مستقیما به تجزیه کننده PHP منتقل می‌شوند. بنابراین، عبارت {if ...} می‌تواند بسیار ساده و بسیار پیچیده باشد.

• ایجاد سطوح تو در تو نامحدود از بلوک‌های 'section' و 'if' و بلوک‌های دیگر

• امکان تعبیه مستقیم کد PHP را فراهم می‌کند.

پشتیبانی از عملیات کش پیش‌فرض

منابع قالب

توابع مدیریت کش

• معماری پلاگین

می‌توانید از این موتور قالب ساز حرفه‌ای PHP استفاده کنید و به واسطه آن کل منطق برنامه را از بخش طراحی آن به صورت کامل جدا کنید. برای مطالعه بهترین مقالات تخصصی در زمینه برنامه نویسی PHP و فریم ورک لاراول، می‌توانید کتابخانه آنلاین لیداوب را دنبال کنید.

برچسب ها