Yii در قامت یک فریم ورک با امینت و سرعت

Yii از فریم ورک‌های امن و سریع زبان برنامه نویسی PHP است. در لیداوب این مقاله را دنبال کنید تا درباره این فریم ورک اطلاعات بیشتری را به دست بیاوریم.


Yii یکی از فریم ورکهای محبوب زبان برنامه نویسی PHP است که تقریباً از سال ۲۰۰۸ فعالیت خود را آغاز کرده است. نام این فریم ورک مخفف سه واژه‌ی Yse It Is است و همچنین به صورت متن باز در دسترس است، لذا می‌توانید طبق سلیقه خود با این فریم ورک کار کنید.
معماری استفاده شده در فریم ورک Yii نیز همچون دیگر فریم ورک‌های PHP، معماری سه لایه (MVC) یا همان Model-View-Contoller است.

Yii با پشتیبانی ورژن 5 و بالاتر PHP

نکته‌ی مهمی که درباره فریم ورک Yii وجود دارد این است که برای اجرای این فریم ورک نیاز به PHP نسخه 5 و بالاتر از آن هست.

اگر درباره برترین فریم ورک‌های PHP در گوگل جستجو کنید، فارغ از هر نتیجه‌ای که به شما نمایش داده شود، Yii فریم ورکی است که به عنوان یکی از فریم ورک‌های PHP به شما معرفی خواهد شد. در ادامه مقاله با ما باشید تا با ویژگی‌های فریم ورک Yii به صورت مختصر آشنا شویم.

 بیشتر بخوانید:

ویژگی‌های فریم ورک Yii زبان PHP

 استفاده از قابلیت کامپوننت در فریم ورک Yii

در مقاله معرفی فریم ورک Symfony، درباره یکی از ویژگی‌های استفاده شده در این فریم ورک پرداختیم که استفاده از کامپوننت‌ها بود. بیان کردیم که کامپوننت‌ها شامل یک بسته ترکیبی از ماژول‌ها یا سرویس‌ها هستند که در اختیار یک توسعه‌ دهنده وب قرار می‌گیرند و این کار علاوه بر افزایش سرعت، می‌تواند باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها نیز شود. حال Yii نیز از این قابلیت در خود استفاده کرده که قطعاً مزایای خاص خود را به همراه دارد.

 سازگاری فریم ورک  Yii با دیگر فریم ورک‌های PHP

گاهی گفته می‌شود که یک فریم ورک به صورت متن باز است و این راهی است که امکان توسعه آن را می‌دهد. اما گاهی اوقات در کنار متن باز بودن، یک فریم ورک با دیگر فریم ورک‌ها، هماهنگی و سازگاری دارد که این عامل کمک می‌کند که بتوانیم از فریم ورک‌های دیگر نیز جهت توسعه بهتر در فریم ورک موردنظر، استفاده کنیم.

Yii و توسعه دهندگان زیاد

 توسعه‌ دهندگان زیاد در پشت صحنه فریم ورک  Yii

زمانی که گروه‌های زیادی از توسعه‌ دهندگان، پشتیبانی و توسعه یک فریم ورک را برعهده داشته باشند تا حدی باعث پشت گرمی خواهد بود، زیرا یک فرد تازه‌کار در این زمینه می‌داند برای رفع مشکل و توسعه در کارش، یک گروه بزرگ از او حمایت کرده و از این لحاظ دیگر دغدغه‌ای نخواهد داشت.

 برخورداری از یک سیستم caching قوی در فریم ورک Yii

زمانی که Yii از یک سیستم کش قوی استفاده می‌کند، در واقع سرعت دسترسی به داده‌ها افزایش پیدا کرده و در نتیجه باعث افزایش بازدهی در کار خواهد شد.

Yii و استفاده از Gii استفاده از Gii در فریم ورک Yii

تقریبا در نسخه ۱.۱.۲ فریم ورک Yii، این قابلیت به آن اضافه شده است. Gii ابزاری است که به صورت خودکار قادر به تولید اسکریپت‌ها بر پایه‌‌ی Yii است و این عامل می‌تواند نقش مهمی در بالا بردن سرعت فریم ورک داشته باشد.

Yii و امنیت

 امنیت فریم ورک Yii

اینکه شما در زمان کار با فریم ورک Yii، یک سری داده را در زمان ورود بررسی کنید و در زمان خروج نیز از یک سیستم فیلتربندی استفاده کنید و نیز در کنار این اتفاقات از قابلیت‌هایی استفاده کنید تا شما را در برابر حملات به پایگاه داده (اصطلاحاً به این حملات، SQL Injection گفته می‌شود که فرد حمله‌کننده، می‌تواند در پایگاه داده، بسیاری از اطلاعات شما نظیر رمزهای عبور و غیره را سرقت کرده، ضمن اینکه می‌تواند ساختارهای مخرب را نیز به آن اضافه کند) حفاظت کند، قطعاً می‌تواند ما را مجاب به امنیت بالای فریم ورک Yii کند.

نتیجه گیری

نمی‌توان گفت که استفاده از عبارت‌هایی همچون fast و security برای این فریم ورک در وب سایت Yii، اغراق است. در این مقاله، شش ویژگی این فریم ورک را تا حدی بررسی کردیم. تقریباً تمامی این ویژگی‌ها باعث شکل‌گیری فاکتور سرعت و امنیت برای این فریم ورک حرفه‌ای PHP شده‌ است. اگر به امنیت و سرعت برنامه تحت وب خود اهمیت می‌دهید، فریم ورک Yii می‌تواند گزینه مناسبی برای بررسی کردن باشد.
اما نباید از سایر فریم ورک‌های زبان PHP غافل شوید چرا که هر فریم ورک مزایا و معایب خاص خود را دارد و شما باید بر اساس هدفی که دارید، فریم ورک مناسب را برای پروژه‌های خود انتخاب کنید. کتابخانه آنلاین لیداوب در کنار شماست تا بتوانید در زمینه برنامه‌ نویسی، طراحی سایت و آموزش سئو، از بهترین مقالات و آموزش‌ها استفاده کرده و همواره بهترین انتخاب‌ها را به خودتان هدیه بدهید.